Test
/
Opel Grandland 1.2 Turbo e-DCT Hybrid 48V
Test / Opel Grandland

Vozili smo Opel Grandland: Treća sreća je ubedljivo najveća!

Uroš Dedić
19/5/2025
Test

Sa Opelovim SUV modelom Grandland već smo se družili u dva navrata, kada nam je gostovala pređašnja generacija u izvornom izdanju, a zatim i restilizovana verzija. Sada smo ga upoznali u jednom sasvim drugačijem svetlu. Druga generacija menja pravila igre, jer veličinom, luksuzom i tehnologijama pravi ambiciozan iskorak ka višem segmentu

Sudeći po svemu onome što nam je na testu demonstrirala nova, treća generacija modela Grandland”, možemo reći da neki novi vetrovi duvaju u leđa Opelu. Najveći SUV nemačke marke, koja je najpre otišla u ruke PSA grupacije da bi potom svi zajedno prešli u sastav Stelantisa, doživeo je ozbiljan preporod. Lansiranje novog modela jeste izvedeno po scenariju napisanom od strane Stelantis grupacije, ali utisak je da veliki doprinos njegovoj ulozi daje nemačka „režija”. No, o tome nešto kasnije…

Iako nema u ponudi 4x4 pogon, povišen klirens i zaštićeni rubovi dozvoljavaju silazak sa asfalta i vožnju po makadamskom putu

Za početak da vam približimo ono najvažnije – njegovu transformaciju. Do sada ste se možda i zapitali kako to da Opel kao ozbiljna marka nema u ponudi veći SUV od Grandlanda. Naime, prethodna generacija bila je pozicionirana kao kompaktni SUV dužine ispod 4,5 metra. Sada je na njegovo mesto uskočio novitet slavnog imena Frontera, dok je Grandland prekomandovan na višu poziciju u gami.

Iako je nominalno ostao u C-SUV segmentu, sada se dodvorava kupcima koji traže SUV modele srednje veličine, pa i više od toga. Rast od gotovo 20 centimetara potpuno je promenio fizionomiju, pa je od kompaktnog dinamično oblikovanog SUV-a preoblikovan u elegantno vozilo i sada ispod kože skriva više prostora u daleko sofisticiranijem okruženju za putnike, a ono što se da primetiti jeste da ga i određena mera luksuza efektno približava višoj klasi.

Kokpit je osmišljen tako da bude maksimalno funkcionalan, pa je dostupno 35 litara pretinaca i ostava za odlaganje stvari

Što se tiče izgleda, on je progresivan baš kao što je i marka Opel u redovima Stelantisa. Druga generacija se ističe po tome što je ovo prvi slučaj da jedan serijski model kompletira dizajnerske smernice sa atraktivnog koncepta Opel Exsperimental. Tu pre svega mislimo na prepoznatljivu Opelovu 3D Vizor zatvorenu masku, koja je dobila osvetljen amblem munje napred, odnosno osvetljen natpis na zadnjem delu vozila.

U poređenju sa pređašnjom generacijom dužina je porasla za 173 mm, širina za 64 mm, a visina 19 mm

Kada već govorimo o osvetljenju ne možemo a da ne spomenemo tzv. Intelli-Lux Pixel Matrix HD prednje farove, od kojih svaki sadrži 25.600 segmenata. Ukupno ih ima 51.600, što garantuje izvrsnu vidljivost u svim uslovima vožnje, ali i svetlosni potpis koji proizvodi nezaboravni light show svaki put kada uđete u vozilo. Nema šta, jedna maštovita i lepršava uvertira za sve ono sa čim ćete se susresti u unutrašnjosti.

Prtljažnik ima duplo dno i može se otvoriti pokretom noge odnosno aktiviranjem senzora

Tu se na prvom mestu ističu vrhunska sedišta sa AGR anatomskim sertifikatom koji dodeljuje nemačko udruženje lekara. Podešavaju se u svim pravcima, sedalni deo je moguće produžiti, a može se podesiti i njegov nagib tako da je udobno sedenje zagarantovano. Ako patite od ozbiljnog viška kilograma, ne brinite, pomoći će podesiva bočna podrška koja po potrebi sužava i širi naslon, te omogućava i da korpulentne osobe satima putuju bez ikakvog osećaja nelagodnosti.

Opciona AGR sedišta dolaze sa funkcijom masaže, grejanja i hlađenja
Visoko sedenje garantuje dobru preglednost i uliva osećaj sigurnosti. Sa međuosovinskim razmakom od gotovo 2,8 metara, Grandland se nameće kao jedan od komfornijih modela u klasi

Pozadi naravno nije ni približno tako udobno, ali je količina prostora namenjena putnicima u drugom redu tolika da će malo ko imati šta da prigovori. Isto važi i za prtljažnik koji obuhvata 550 litara, uz mogućnost separatnog obaranja naslona svakog od tri sedišta.

Ako vas u izvesnoj meri i uskraćuje za voznu dinamiku, pre svega za uzbudljivija ubrzanja, ovaj Opel to kompenzuje izuzetno niskom potrošnjom zahvaljujući sjajnom MHEV pogonu

S obzirom na veličinu i visinu karoserije, upravljivost i stabilnost su na sasvim adekvatnom nivou za prosečne vozače, pa i više od toga

Prema očekivanju, unutrašnjost je ukrašena najsavremenijim tehnologijama u smislu ekrana, funkcija i povezanosti. Ispred vozača, odnosno iza upravljača smešten je svedeni displej u funkciji instrument-table koji deluje pomalo oskudno u poređenju sa konkurencijom, ali stvari u korist Opela preokreće veliki head-up display koji pruža sveobuhvatne informacije na vetrobranu, uključujući i navigaciju sa mapom, tako da vozač ne mora da sklanja pogled s puta.

Multimedijalni uređaj sa navigacijom i ekranom od 16 inča osetljivim na dodir predstavlja deo GS paketa opreme
Instrument tabla je minimalistička, a prošireni prikaz funkcija poput navigacije dobija se putem head-up displeja

Centralni deo prednjeg panela je u gornjem delu pokriven velikim ekranom osetljivim na dodir, koji je primetno zaokrenut ka vozaču. Može biti „iseckan” na različite fragmente, s tim da na bokovima uvek ostaju funkcije za podešavanje temperature u kabini za vozača i suvozača. Rukovanje drugim funkcijama klima-uređaja, ali i stereo-uređaja, olakšavaju i fizički tasteri u svojstvu prelica, postavljeni uz donji obod ekrana.

Kao originalno rešenje izdvaja se Pixel Box, odeljak za bežično punenje telefona, opskrbljen i sa dva porta za povezivanje drugih uređaja, koji se zatvara i, zahvaljujući prozirnom prednjem delu, uvek ostaje vidljivo sve što se u njemu nalazi

Na testu smo imali model kojeg pokreće blagi hibridni pogon sa 48 V tehnologijom, koji zapravo može da radi kao „full” hibrid. Trocilindrični 1,2-litarski turbo benzinac od 136 KS podržava elektromotor ugrađen u menjač, sa gotovo 30 KS i 55 Nm, dok litijum-jonska baterija ima kapacitet 0,87 kWh. MHEV sistem je tako koncipiran da elektromotor u iznenađujuće velikoj meri može da pokreće vozilo teško gotovo 1,6 tonu.

Presvlake od štofa su dobile mesto i na unutrašnjim stranicama vrata, doduše samo prednjih, ali generalno mora se odati priznanje poboljšanom kvalitetu materijala
Panoramski krov je veliki, što se ne može reći za deo koji se otvara. Na „nebu” je razvučeno ambijentalno osvetljenje po uzdužnim ivicama

Dobro dođe i njegova ispomoć pri ubrzavanjima, jer najveći obrtni moment benzinca nije prevelik i iznosi 230 Nm pri niskih 1.750 o/min. Da vožnja bude laka i fluidna brine automatski e-DTC menjač sa duplim kvačilom i sedam stepeni prenosa. Kombinovana snaga je oko 145 KS, što je na papiru manje nego što bi kupci ovakvih automobila poželeli. Ipak, ubrzanje od 0 do 100 km/h za 10,2 sekunde i nije baš tromo, a maksimalna brzina je 202 km/h.

Još jedna karakteristika nas je prijatno iznenadila, a to je stabilnost u zavojima. Stelantisova platforma uz podešavanja na oslanjanju, obavljena od strane nemačkih inženjera, omogućila je visok nivo upravljivosti. Ipak, ceh ispostavlja nešto tvrđe, ali ne i neudobno oslanjanje. Drugim rečima, prelazak preko svake neravnine ćete osetiti, ali to neće biti na grubo-neprijatan način.

Raduje podatak da se potrošnja u gradu kreće oko 8-8,5 litara, a na auto-putu sa aktiviranim adaptivnim tempomatom (koji radi savršeno precizno) na 130 km/h bord kompjuter očitava 7 litara

Jedino što bi se ovom automobilu donekle moglo staviti na dušu jeste sužen izbor pogonskih agregata, ali opet, sa druge strane, predviđene su tri vrste pogona. Pored testirane verzije u igri je i električni model sa 213 KS, a ponudu će obogatiti i plug-in hybrid verzija sa 1,6 turbomotorom od 195 KS.  

Na osnovu svega što smo prošli sa novim „grandlendom”, možemo da rezimiramo kako je ovaj model na pravi način preuzeo dirigentsku palicu kao perjanica brenda Opel. Nekada je pomenuta marka slovila za konzervativnu i blisku sredovečnim i još više starijim osobama, a već nekoliko godina unazad preusmerena je na jedan potpuno drugačiji, progresivan kurs koji ga usmerava prema mlađima, odnosno kupcima koji u svakom smislu imaju veća očekivanja od automobila.

{{related-post-1}}

Trebalo bi dodati i to da je ovakav „paket aranžman” ponuđen po korektnoj ceni, jer testirana verzija sa bogatim paketom opreme GS i dodatnim opcionalima kao što je električno otvaranje prtljažnika sa senzorom na pokret noge, kožom presvučenim AGR sedištima, head-up displejem itd. košta 38.990 evra na akciji.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Benzin / Automatski
Opel Grandland 1.2 Turbo e-DCT Hybrid 48V
Karoserija
SUV, 5 vrata, 5 sedišta; duž/šir/vis. 4.650/1.905/1.667 mm; međ.rast. 2.784 mm; masa 1525 kg; prtljažnik 550 l
Motor
Benzin, 3 cilindra, turbo; 1.199 ccm; 136 KS pri 5.500; 230 Nm pri 1.750 o/min.
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Automatski e-DCT, šestostepeni; pogon na prednje točkove
Oslanjanje
Napred MacPherson, nazad torziona osovina
Kočnice
Napred ventilisani diskovi, nazad ventilisani diskovi
Pneumatici
225/55 R19
Performanse: 0-100 km/h 10,2 s; maks. brzina 203 km/h; Potrošnja: 5,6 l /100 km; 128g CO2 / km
Sedišta, sofisticiran i funkcionalan enterijer, MHEV pogon
Tvrđe oslanjanje pozadi
Cena: od 33.990 evra

Sledeća rubrika

Nema sledećih rubrika

Prethodna rubrika

Nema prethodnih rubrika