Vozili smo najveći Mazdin SUV: Luksuz za sedmoro i hibridni pogon
Mazdin najveći i najprostraniji SUV model na evropskom tržištu ističe se dužinom od gotovo 5 metara i ogromnim međuosovinskim rastojanjem koje je omogućilo konfiguraciju sa tri reda sedišta, a uz to je i pojačalo efekat velike, luksuzne krstarice na drumu. Oštar, originalan dizajn prati prefinjena unutrašnjost, dok kombinaciju performansi i ekoloških atributa obezbeđuje interesantan plug-in hibridni pogon u kombinaciji 2,5-litarskog benzinca sa četiri cilindra i elektromotora, za ukupno 327 KS koje pokreću sva četiri točka
Način na koji se zatvaraju vrata, kao i sam zvuk te radnje, ponekad šalju jasan signal o kvalitetu izrade automobila. Takav je slučaj sa Mazdom CX-80, najvećim, najluksuznijim i najprostranijim modelom koji proizvođač iz Hirošime ima u ponudi na evropskom tržištu. Izgleda kao veći blizanac Mazde CX-60 i samo na prvi pogled može izazvati kod posmatrača nedoumicu o kom modelu se radi. Ovaj gotovo pet metara dugačak SUV deluje kao mastodont čija veličina uobličena modernim i oštrim dizajnom nigde neće proći neopaženo.
.jpg)
Reč je, dakle, o izrazito velikom automobilu, poslednjem u nizu noviteta u Mazdinoj gami, koja više i nije tako mala kao što je bila do pre nekoliko godina. Pored starosedeoca tu je i čitava paleta novih SUV i krosover modela – od najmanjeg CX-30, preko CX-60, do najvećeg CX-80”.
Jedna od specijalnosti japanskog noviteta, koji se svrstava u istu klasu kao i Toyota Highlander, Kia Sorento, Hyundai Santa Fe… jeste uzdužno ugrađen agregat, koji umnogome definiše izgled zbog dugačke prednje haube. Recept toliko puta viđen kod BMW-a, ali i kod, za broj manje, Mazde CX-60.
.jpg)
Sa njom „CX-80” deli i pogonske agregate, što znači da je dostupan sa 3,3-litarskim V6 dizelom od 254 KS sa mild-hybrid tehnologijom od 48V, kao i sa PHEV pogonom u kombinaciji benzinskog četvorocilindarskog motora zapremine 2,5 litara, koji u tandemu sa elektromotorom oslobađa 327 KS. Oba za prenos snage do sva četiri točka koriste automatski osmostepeni menjač.
.jpg)
Pomenusmo glavne predstavnike velikog SUV segmenta, ali dovoljno je da samo otvorite vrata i bacite pogled na unutrašnjost testiranog modela i postaće vam jasno da Mazda ima ambiciju da se istakne luksuzom, pa možda i da „ukrade” kupce, recimo od Volvoa XC90.
.jpg)
Mi smo testirali primerak u opremi „homura plus” koja podrazumeva enterijer obložen crnom nappa kožom, a eleganciji i luksuznom potpisu doprinosi i vinil na instrument-tabli, prednjem panelu i pojedinim sekcijama unutrašnjih stranica vrata. Tamno nebo, veliki stakleni panorama krov i izuzetno meki i na dodir prijatni fizički tasteri ispod centralnog ekrana zaokružuju utisak vrhunske završne obrade.
.jpg)
Prednja sedišta su veoma udobna i elektropodesiva u svim pravcima. Možete da računate i na Mazdinu „caku”, odnosno sistem automatskog pronalaženja pozicije za vozača. Naime, u meniju je dovoljno uneti visinu vozača i gledati pravo ispred sebe, a sistem će odrediti položaj sedišta i volana.
.jpg)
Svaki „CX-80” dolazi sa tri reda sedišta, samo je pitanje da li ćete se opredeliti za verziju sa šest sedišta, gde se u drugom redu nalaze dva veća i luksuzna sedišta, ili sa sedam sedišta kao što je to slučaj kod testiranog automobila. Ipak, najimpresivnija odlika je komfor za putnike u drugom redu, gde se nalazi klizna klupa, koja se po potrebi pomera unapred kako bi se oslobodio prostor za putnike u trećem redu.
.jpg)
Da su u Mazdi vodili računa o svim putnicima pokazuje i to da oni u drugom redu mogu koristiti separatne komande za klimatizaciju, dok treći red sedišta, pre svega namenjen deci, ima USB punjače i držače za piće sa obe strane. Dakle, tu su sve predispozicije da ne bude problema sa onlajn sadržajem, odnosno zabavom za najmlađe tokom putovanja.
.jpg)
I dok vožnja u gradu ume da bude ponekad stresna, pre svega zbog velikih gabarita i ne baš sjajne preglednosti, koju doduše kompenzuje sistem kamera sa pogledom oko vozila, kao i zbog tvrde zadnje osovine koja se bučno oglašava na poprečnim neravninama, na putu je „mazda CX-80”, rekli bismo – na svome.
.jpg)
Snažan i tih pogonski sistem, uz odličnu zvučnu izolaciju koja u potpunosti anulira buku točkova, čini putovanja prijatnim. Atmosferski motor zapremine 2,5 litara oslobađa 191 KS, a dodatak do 327 KS i maksimalnih 500 Nm isporučuje elektromotor od 175 KS i 400 Nm obrtnog momenta. Iako fabrika navodi podatak o autonomiji od 60 km, po hladnom vremenu u gradu je moguće voziti na struju oko 40 kilometara.
.jpg)
Kada se rezerva zalihe litijum-jonske baterije od 17,8 kWh spusti otprilike na četvrtinu, automobil se ponaša kao klasičan hibrid koji automatski prebacuje iz električnog u kombinovani ili benzinski režim.
.jpg)
Naravno, kao i drugi plug-in hibridi, nije predviđeno da se duže vreme vozi po gradu bez dopunjavanja baterije, jer kupcima PHEV modela najčešće je dostupan punjač ili kod kuće ili na poslu. S tim u vezi, ne možemo zameriti što kada vozi sa baterijom „na rezervi” troši između 8 i 11 litara u zavisnosti od režima vožnje.
.jpg)
Kada već pominjemo režim, „mazda CX-80” nudi nekoliko modova vožnje – normal, EV, odnosno električni, sport i off-road. Sav potencijal dolazi u Sport režimu i tada je jedino moguće dobiti uvid u broj obrtaja na instrument-tabli, koja prilagođava grafički prikaz odabranom modu vožnje.
.jpg)
Snage ima sasvim dovoljno, pa se ubrzanje od 0 do 100 km/h obavlja za 6,8 sekundi, dok je maksimalna brzina elektronski ograničena na 195 km/h.
.jpg)
Iako je ovaj SUV model težak 2240 kg, prilično je agilan s obzirom na gabarite i lako nosi svoju masu kroz krivine, a za to je zaslužan koncept pogona koji u najvećoj meri pokreće zadnje točkove, ali i nova generacija vektorske kontrole obrtnog momenta koji blago koči unutrašnji zadnji točak pri oštrom skretanju i time automobil čini u većoj meri stabilnim i upravljivim.
.jpg)
Nikakvih zagonetki nema – „mazda CX-80” namenjena je kupcima koji neguju afinitete prema velikim SUV modelima, imaju potrebu za više od pet sedišta i traže luksuz po razumnoj, odnosno nižoj ceni u poređenju sa čistokrvnim premijum automobilima. Testirana verzija sa bogatom opremom košta 66.290 evra, što je korektna ponuda s obzirom na klasu vozila, PHEV pogon i luksuz koji ne izostaje.
Isto važi i za sofisticirane sigurnosne asistencije uključujući prilagodljivi radarski tempomat (MRCC) sa punim rasponom brzina, upozorenje na bočni saobraćaj pozadi, ali i spreda, dok zabavu upotpunuju Bose audio-sistem, jednostavno povezivanje preko Apple car Play i Andrioid Auto, a da u vozilu nikada ne budete sami pobrinuće se glasovni asistent Alexa.
PHEV
Mazda CX-80 2.5 PHEV AWD
Cena: 66.220 evra
društvenim mrežama