Sport
/
Teško da ćemo videti veće promene
SPORT | Počeo je 75. svetski šampionat Formule 1

Copy 2023, paste 2024: Počeo je 75. svetski šampionat Formule 1

AMR
16/3/2024
Sport

Sudeći po startu sezone, ove godine teško da ćemo videti veće promene u odnosu snaga među timovima. Verštapen i Red Bul nastavljaju dominaciju, ostaje da se vidi da li su Ferari, Mercedes i Meklaren nešto bliži po performansama. I među ostalim timovima odnos je otprilike isti ili sličan kao prethodnih godina, izuzimajući Aston Martin i Alpin. Fokus javnosti i dalje na senzacionalnom prelasku Hamiltona u Ferari, jer se traži njegov naslednik u čuvenom nemačkom timu. Skandali oko Kristijana Hornera i uticaja predsednika FIA na određene odluke, Mohameda bin Sulajema, skreću pažnju sa dešavanja na stazi. Kalendar nikad gušći, čak 24 trke na programu. Broj sprint trka ostaje šest, u nešto izmenjenom formatu

Senzacionalni transfer Luisa Hamiltona u Ferari 2025. godine, potom saga oko mobinga od strane Kristijana Hornera prema jednoj uposlenici Red Bula i uticaj predsednika FIA na pojedine odluke na stazi i van nje, ostavili su u senci dešavanja na testovima i tokom uvodnih trka nove sezone u Formuli 1. Ako ćemo iskreno, nastavak dominacije Red Bula i Verštapena s početka sezone doprineli su takvoj situaciji, jer kada nema uzbuđenja na stazi, holivudski establišment Liberti medije napraviće ga van nje! Pažnja medija i publike se nekako mora privući, pa kad ne može trkanjem i sportskim detaljima, onda su tu seksualni skandal mobinga Kristijana Hornera, šefa Red Bula, ali i uticaj Mohameda bin Sulajema na pojedine odluke u trkama, ali i oko ulaska trke u Las Vegas u kalendar.

U senci tih skandala ostao je i jedan od senzacionalnijih istorijskih događaja u Formuli 1, a to je prelazak Luisa Hamiltona u redove Ferarija. Ono što je do skora izgledalo nemoguće, postalo je realno sasvim, pa onda ne bi trebalo ni da čudi ukoliko krajem sezone Maks Verštapen bude upravo njegova zamena! S jedne strane je to jako dobro za belosvetsku publiku, sa druge strane ništa više nije „sveto” u današnje vreme. Sve je lako promenljivo, potrošno, po onoj narodnoj izreci uprošćeno „svako čudo za tri dana”. Tako smo doživeli da od Hamiltona čujemo da je vožnja za Ferari njegov dečački san, mada je do skora Mercedes bio „njegov dom, porodica, druga kuća” i šta sve još ne.

Ključni čovek cele sezone: Kristijan Horner i njegova supruga Geri Spajs Halivel su nasmejani i opušteni posle odbacivanja optužbi, ali nisu svi srećni baš tim ishodom, pa čak ni u njegovom timu!

Što se tiče dešavanja tokom testova i u uvodnim trkama, konstatacija iz naslova ove priče najbolje oslikava situaciju. Šampioni u obe konkurencije su dvostrukom pobedom čak započeli sezonu, Sains je odneo podijum za Ferari, a tu negde iza njih završavaju Meklaren i Mercedes. Jedina promena je pad u performansama Aston Martina, koji ni izbliza nije moćan kao na startu minule godine, dok je Alpin tim posebna priča... Blaga katastrofa je najmanje pogrdna reč koju možemo upotrebiti za izdanje francuskog tima. Da stvar bude gora, čini se da izlaza iz te situacije neće biti u skorije vreme.

{{related-post-1}}

Kada govorimo o središnjici karavana, tu su stvari manje-više iste. Potpuno renovirani RB Visa Cash APP (divno ime!) u rukama Rikarda i Cunode izgleda daleko bolje nego prethodne godine, baš kao i novi bolid Vilijamsa. Nastalu „prazninu” između odlaska Alfa Romea i dolaska Audija, švajcarski Zauber troši očekivano, više tavoreći pri dnu nego što stremi ka vrhu. Lepo je videti i napredak kod Hasa, mada sumnjamo da će američki tim imati ipak nešto zapaženiju ulogu.  

Kada sve saberemo i oduzmemo, izgleda da bi dominaciju Red Bula i Maksa Verštapena mogao da zaustavi samo i jedino Red Bul! Hajka na postupke Kristijana Hornera, koji je navodno nezavisnom istragom u okviru tima proglašen nevinim, mogla bi da dovede do potpunog pucanja strukture tima i hegemonije, što bi rezultovalo Hornerovim odlaskom, a samim tim i velikog gurua, Adrijana Njuija. Drugačije teško da bi ove godine bilo šta drugo moglo da promeni odnos snaga u borbi za titulu.

Generalni plasman posle dve trke
  1. Max Vestappen (51 bod)
  2. Sergio Perez (36 bodova)
  3. Charles Leclerc (28 bodova)
  4. George Russell (18 bodova)
  5. Oscar Piastri (16 bodova)
  6. Carlos Sainz (15 bodova)
  7. Fernando Alonso (12 bodova)
  8. Lando Norris (12 bodova)
  9. Lewis Hamilton (8 bodova)
  10. Oliver Bearman (6 bodova)
Generalni plasman posle dve trke
  1. Red Bull Honda RB powertrains (87 bodova)
  2. Scuderia Ferrari (49 bodova)
  3. Mclaren F1 team (28 bodova)
  4. AMG Petronas Mercedes F1 team (26 bodova)
  5. Aston Martin Aramco Mercedes (13 bodova)
  6. Moneygram Haas F1 team Ferrari (1 bod)

VIŠE MOTORA I VIŠE DRS- A!

Uz ove ponovne promene pravila sprinta, u međusezoni bilo je jako malo novih tehničkih promena. Jedna od njih odnosi se na broj agregata koje svaki vozač može upotrebiti bez kazne. Umesto dosadašnja tri, zbog povećanja broja trka i kilometraže na raspolaganju će biti svakome po četiri hibridna motora tokom sezone. Promenjen je način upotrebe DRS sistema, jer će sada on biti aktiviran već posle prvog kruga, kako bi se vodeći sprečio da odmah umakne rivalima.

{{related-post-2}}

MODIFIKOVANI SPRINT VIKENDI

Postojanje sprint trka i dalje izaziva brojne polemike, ali oni su definitivno postali standard u Formuli 1. I ove sezone predviđeno je šest sprint trka, ali je sam koncept tih trkačkih vikenda promenjen. Pre svega znamo da su Azerbejdžan i Belgija ispali iz tog sprint koncepta, i to vrlo opravdano, jer su te dve trke prošle godine bile etalon za dosadu. Ta dva sprinta su sada dodeljena Majamiju i Kini, čiji povratak je pomalo i iznenađujuć. Pošto su Katar i teksaški Ostin bili iole zanimljivi, sprint ostaje na tim stazama, Austrija već dugi niz godina priređuje sprintove, a Brazil je jedina staza na kojoj se taj novi koncept vozi od uvođenja.

Analizom prošle sezone utvđeno je da bi nekako trebalo podići zainteresovanost timova i publike za sprint trke. Ekipe su bile konzervativne i žrtvovale kratke sprintove zbog nedeljne glavne trke, pazeći da ne oštete i ne pokvare bolid. Pošto nije bilo moguće raditi na bolidima između sprinta i glavne trke, sada to više neće biti slučaj. Zato će se petkom voziti kvalifikacije za sprint, koje otvaraju subotnji program. Posle toga će ekipe pripremati bolid za kvalifikacije kasnije tokom dana za nedeljnu trku. Da je bolje i pametnije ovo rešenje svakako jeste, ali opet ostaje pitanje koliko će novi koncept privući interesovanje za sprintove.

Fotografije: 
F1 timovi