Sport
/
Najbrži snimak iz FPV drona ikad
Dron juri F1 boild

Kad bi prenos F1 trka ovako izgledao, nema ko ih ne bi gledao

AMR
3/3/2024
Sport

Donosimo vam najbrži snimak zabeležen FPV dronom ikad, a koji, ni manje ni više, juri F1 bolid Oracle Red Bull Racing RB20 Maxa Verstappena po stazi Silverston. Postavlja se pitanje – ko je ovde bio brži – dron ili F1 bolid? Pogledajte video.

Nova tehnologija koju je izumeo holandski tim "Dutch Drone Gods" dokazala se najbržim snimkom dronom ikad. Video iz prvog lica (FPV) Verstappenovog punog kruga na stazi Silverstone Grand Prix snimljen je ručno upravljanim dronom koji je posebno izrađen za ovu svrhu.

Automobil za 2024. je prvi put izbliza prikazan gledaocima, ujedno obeležavajući i do sada nezabeleženo dug i brz let drona sa kamerom, snimajući video visoke rezolucije.

"Nikada nisam mislio da ću videti tako brz dron", rekao je Verstappen nakon što ga je video u akciji na stazi. “Nisam znao da me prati dok sam vozio po mokrom, a na nekim mestima mi je bio vrlo blizu. Bio sam stvarno iznenađen koliko brzo može da drži korak, kao i koliko se može približiti u krivinama. To daje malo drugačiju perspektivu gledanju F1 trka,” kaže trostruki svetski prvak Formule 1.

U videu ispod pogledajte kako je to izgledalo.

Bilo je potrebno više od godinu dana da se napravi dron koji je mogao da ubrza dva puta brže od F1 bolida, dosežući 300 km/h za samo 4 sekunde, uz najveću brzinu od preko 350 km/h.

"Dutch Drone Gods" i pilot Ralph Hogenbirk, poznat i kao Shaggy FPV, pripremali su se za krug iza svog zemljaka Verstappena s višestrukim simulacijama leta, a prvi koncepti drona nacrtani su u njihovoj radionici u Ajndhovenu, na jugu Holandije.

{{related-post-2}}

Razvoj je ubrzan i procesima Red Bull Advanced Technologies, inženjerskog ogranka tima Oracle Red Bull Racing Formule 1. Oni su dizajnirali i proizveli lagane aerodinamične obloge i strukturne nosače motora kako bi se smanjila ukupna masa drona za približno 10%.

Izvedeno je puno testova na stazama Formule 1, uz korišćenje automobila RB8 i RB19 koje su vozili rezervni vozač Liam Lawson i 13-struki pobednik Grand Prixa koji je postao televizijski voditelj David Coulthard.

{{related-post-1}}

“Kada vidite velike, širokougaone snimke, gubite perspektivu o brzini automobila. Postoji toliko puno aplikacija koje obožavateljima stvarno daju osećaj kako je to biti u jednom od ovih trkačkih automobila. Kada imate dron tako blizu onda ste uronjeni u celo iskustvo. Siguran sam da ćemo u ne tako dalekoj budućnosti videti ovo kao deo našeg emitovanja,” rekao je David Coulthard.

Ne samo da je pilotu bilo izazovno da ostane u blizini automobila RB20 dok se snalazio kroz prepreke kao što su mostovi oko staze, već su postojale i značajne tehničke prepreke koje je dron morao savladati.

Dok se prosečni potrošački dronovi kreću brzinom od oko 60 km/h, s približnim trajanjem baterije od 30 minuta, ovaj novi dron, dizajniran za jurenje RB20, trebalo je da leti brzinom poput F1 bolida. To je značilo da su mu bila potrebna velika ubrzanja i usporavanja, a oba su znatno smanjila trajanje baterije na približno tri minuta.

Fotografije: 
Red Bull Content pool