Stižu velike promene
Posle prezentovanih pravila za 2026. godinu, FIA je objavila i render fotografije bolida koji donose nešto jasniju sliku o tome šta nas očekuje. Glavne promene su povećanje korišćenja snage električnih baterija, generalno povećanje snage, ali i smanjenje dimenzija. Kraći i uži bolidi trebalo bi da doprinesu boljem trkanju i većem broju preticanja, zbog čega značajne promene trpi i aerodinamika.
Tokom juna meseca ove godine, FIA je i vizuelno pokušala da dočara izgled bolida za početak revolucionarne 2026. godine, kada će Formula 1 započeti potpuno novu eru. Osnovni cilj, a to je unapređenje trkanja, duela na stazi i uzbuđenja na tribinama i za TV auditorijum, trebalo bi postići bitnim promenama dimenzija i aerodinamike, ali i povećanjem snage motora. Zato će bolidi suštinski biti kompaktniji, lakši, samim tim agilniji i okretniji, ali i prilično snažniji.

Promena je mnogo, ali mi ćemo se baviti samo onim najvažnijim. Polazimo od kilaže i dimenzija, jer će novi bolidi biti 30 kilograma lakši – imaće 768 kilograma sa vozačem i svim tečnostima. Međuosovinsko rastojanje biće kraće za čak 20 centimetara, dok će maksimalna širina biti manja za jedan centimetar. I maksimalna širina poda smanjuje se za 15 centimetara, širina prednjih točkova pada za 25 milimetara, zadnjih za čak tri centimetra, sve u cilju poboljšanja okretnosti bolida i smanjenja težine. Povrh svega, šasija će biti još čvršća, s posebnim akcentom na unapređenje bezbednosti kokpita prilikom bočnih udaraca, dok će rol-bar iznad glave vozača sada morati da istrpi silu od 20 G.
Dimenzije bolida za 2026. godinu postaju manje, kako bi na stazi bilo dovoljno mesta za preticanje
Poseban paket novina donosi promena aerodinamike, pogotovo što će i prednji stabilizator dobiti pokretne delove, kako bi se povećala brzina u krivinama, u tzv. Z–modu. Na pravcima će vozači ručno koristiti X–mod, kojim se smanjuje koeficijent otpora i povećava maksimalna brzina. Dakle, DRS koncept kakav poznajemo biće zamenjen ovim novitetom, koji će takođe biti aktiviran u postojećim DRS zonama korišćenim na svim stazama do sada.

Značajne promene pretrpeće pogonska jedinica. Zanimljivo je da će snaga klasičnog motora s unutrašnjim sagorevanjem biti smanjena sa 550 na 400 kw, uz obavezno korišćenje 100 posto samoodrživog goriva. Zato će baterije za isporuku električnog napajanja biti izuzetno pojačane. Predviđa se povećanje od čak 300 posto, pa će električni agregati isporučivati čak 350 kw sirove snage, umesto dosadašnjih 120! Već od ranije znamo da je MGU–H sistem uklonjen, ali će zato sistem za rekuperaciju kinetičke energije, tzv. MGU–K jedinica, skladištiti duplo više energije na kočenju nego što je to bio slučaj do sada. Na sve to, uveden je i ručni „boost” dodatne snage, delimično preuzet na osnovu iskustava i situacija iz Formule E. Vozač pratećeg bolida će u određenoj situaciji moći da aktivira dodatnu snagu od čak 350 kilovata, verovatno u trajanju od jedne sekunde. To pravilo zahteva i preciznija dodatna objašnjenja, ali tim detaljima ćemo se baviti narednih meseci.
{{related-post-1}}
Generalno gledano, set novih pravila u načelu obećava unapređenje duela i trkanja. S druge strane, vozači će imati posla makar koliko i piloti borbenih aviona, s tim silnim dodacima, aktivacijama snage i ostalim detaljima. I sve to će biti manje važno ukoliko milijarde ljubitelja „najbržeg cirkusa” budu dobili spektakl na stazi.
društvenim mrežama