AMSS
/
Obuka za bezbednu i eko-vožnju
AMSS CMV | Obuka za bezbednu i eko-vožnju

Usavršavanje kroz teoriju i praksu

AMR
5/7/2023
AMSS

AMSS Centar za motorna vozila u sklopu svojih brojnih redovnih aktivnosti organizuje i specijalni program obuke vozača, namenjen svima koji žele da savladaju bezbednu i ekonomičnu vožnju putničkih vozila. Koje sve vežbe podrazumeva ova obuka i kako se dobija završna ocena?

Ovaj jednodnevni program realizuje se kroz teorijsku i praktičnu nastavu. Cilj programa defanzivne i eko-vožnje jeste obuka vozača putničkog vozila kako bi u različitim uslovima bezbedno upravljao vozilom, a kandidati se osposobljavaju za kvalifikaciju – zvanje „Bezbedan i ekonomičan vozač putničkog vozila”. Veštine za koje se kandidati osposobljavaju nakon završenog kursa su:

postizanje ekonomskih efekata, zaštita životne sredine, kao i povećanje nivoa bezbednosti u saobraćaju.

Vožnja u javnom saobraćaju

Obuka upravljanja motornim vozilom u javnom saobraćaju koncipirana je tako da kandidat najpre upravlja motornim vozilom u javnom saobraćaju individualnim stilom vožnje, a instruktor samo vodi evidenciju o saobraćajnim prekršajima ili konfliktnim situacijama. Zatim se vožnja obavlja uz korektivan uticaj instruktora, u cilju što manjih troškova vožnje, negativnih uticaja na okolinu i činjenja što manjeg broja saobraćajnih prekršaja.

Kočenje na suvom i mokrom

Naredna faza obuke obuhvata način zaustavljanja vozila na suvoj, a potom klizavoj kolovoznoj površini i poređenje zaustavnog puta, kako bi kandidat uvideo razliku u dužini zaustavnog puta na suvoj i klizavoj površini. Brzina kretanja na ovom testu je 80 km/h na suvoj i 50 km/h na klizavoj podlozi.

Izbegavanje prepreke na putu sa dvostrukom promenom saobraćajne trake sa i bez kočenja prolazi se brzinom od 50 km/h i 60 km/h

Izbegavanje prepreka

Izbegavanje prepreka bez kočenja sa i bez ESP uređaja za elektronsku stabilnost vozila, kao i dvostruka, odnosno trostruka promena saobraćajne trake sa kočenjem, predstavljaju vežbe u realnim uslovima koje pokazuju koliko veća brzina kretanja smanjuje vreme reakcije i nepovoljno utiče na ponašanje vozila u kritičnoj situaciji. Izbegavanje prepreke na putu sa dvostrukom promenom saobraćajne trake sa i bez kočenja prolazi se brzinom od 50 km/h i 60 km/h, dok se izbegavanje prepreke na putu sa dvostrukom promenom saobraćajne trake sa i bez ESP prolazi brzinom minimalno od 50 km/h do 60 km/h.

Vežba kočenja izvodi se brzinom od 80 kilometara na čas na suvoj podlozi, odnosno 50 km/h na klizavoj podlozi

Posebna pažnja prilikom realizacije obuke posvećena je bezbednosnim merama, stoga su kandidati dužni da se pridržavaju uputstava instruktora, a naročito onih koja se tiču brzine kretanja vozilom

Simulatori opasnih faktora u saobraćaju

Zadatak kandidata je da prvo savlada poligon bez simulatora. Instruktor će zabeležiti vreme za koje kandidat savlada poligon i koje je greške napravio. Vežbu zatim ponavlja, ali sa upotrebom simulatora opasnih faktora, tzv. „Pijanim naočarama”. Instruktor takođe beleži vreme za koje je kandidat savladao poligon u otežanim uslovima i greške koje je tom prilikom načinio. Potom sa kandidatom upoređuje rezultate u oba prolaza i tako mu predočava koliko su slabije sposobnosti vozača –opažanje, vreme reakcije i motoričke sposobnosti, kada je u alkoholisanom stanju ili kada umoran upravlja motornim vozilom.

Negativan uticaj mobilnog telefona

Koliko upotreba mobilnog telefona, naročito slanje SMS poruka, može omesti vozača, najbolje oslikava vežba tokom koje kandidat treba da savlada isti poligon, ali tako što će jednom rukom pokušati da ispiše kratku SMS poruku na mobilnom telefonu, dok drugom rukom upravlja vozilom.

Savladavanje gabaritnih prepreka

Savladavanje prepreka hodom unapred i hodom unazad podrazumeva da kandidat najpre prolazi poligon hodom unapred i to slalom vožnjom, da bi na kraju savladao gabaritni prolaz prilikom nailaska vozilom na daske koje imitiraju navoz. Zatim se nastavlja vežba na poligonu, ali hodom unazad, tako da treba da se prođe kroz gabaritni prolaz i da se savlada prepreka u obliku „S” krivine.

Ponašanje u kružnom toku

Kružni tokovi ponekad umeju da zbune i iskusnije vozače. Zbog toga je pravilan prolazak spoljnom i unutrašnjom saobraćajnom trakom kružnog toka jedan od elemenata obuke. Kandidat na obuci treba da savlada kružni tok koristeći sve izlaze. Takođe, vežba se ulazak u kružni tok unutrašnjom i spoljnom ulaznom saobraćajnom trakom, kao i kretanje unutar kružnog toka sa prestrojavanjem unutar njega, izlazak iz kružnog toka, gde će za izlaz koristiti i levu i desnu saobraćajnu traku na kolovoznoj traci sa dve saobraćajne trake u istom smeru.

Kružni tokovi ponekad umeju da zbune i iskusnije vozače. Iz tog razloga jedan deo obuke je rezervisan za pravilno savladavanje raskrsnica tog tipa

Održavanje bezbednog odstojanja

Važan deo programa odnosi se na bezbedno održavanje odstojanja vozila, kada se vozi u grupi ili koloni. Tu je važna primena pravila „2 sekunde” i pravila „3 sekunde”. Pomenute metode primenjuju se i za pravilo od 3 sekunde, gde je odstojanje između vozila oko 42 m, a brzina kretanja 60 km/h.

Polaznici prolaze i vežbe koje pokazuju koliko je važno održavati bezbedno odstojanje vozila, gde treba poštovati pravilo dve sekunde

Kroz krivine hodom unapred i unazad

Ovaj segment obuke realizuje se na delu poligona koji je tehnički uređen za ovakav način kretanja gde je moguće naizmenično kretanje unazad i unapred („lastin rep”), na delu poligona gde je moguće krivolinijsko kretanje unapred i unazad („osmice”) i posebno obeležen prostor za pravolinijsko kretanje unazad sa dvostrukom promenom saobraćajne trake.

Simulator pijanih naočara verodostojno prikazuje otežanu percepciju i koordinaciju u alkoholisanom stanju

Završna ocena

Ocenjivanje kandidata je sastavni deo kursa. Instruktori tokom obuke pomno prate aktivnosti i angažovanje kandidata u realizaciji programskih sadržaja, te zapažanja evidentiraju u evaluacioni list.

Proveru osposobljenosti vrši instruktor obuke tokom celog sadržaja obučavanja. Proverom se ustanovljava stepen osposobljenosti kandidata za upravljanje putničkim vozilom u različitim uslovima. Na kraju kursa, ako je uspešno savladao minimum 80% predviđenog sadržaja obuke kandidat dobija ocenu „Osposobljen”, u suprotnom dobija ocenu „Nije osposobljen”.

Fotografije: 
AMSS