Test
/
Mazda CX-30
Auto test | Mazda CX-30

Vozili smo Mazdu CX-30: Drugačija od ostalih

Uroš Popović
27/5/2025
Test

Iako dimenzijama i pojavom pripada najpopularnijem tržišnom segmentu, nova „mazda CX-30” nije klasičan SUV model, već savremen crossover kojeg pokreće nesvakidašnji agregat koji kombinuje veliku zapreminu i blagu hibridnu tehnologiju. Ovo su naši utisci…

Premijerno prikazan 2019. godine „CX-30” je stigao kako bi popunio prostor između modela „CX-3” i „CX-5”. Da Mazda neguje imidž marke koja kuca na vrata premijum segmenta, potvrđuje i model sa testa u bogatoj opremi Nagisa – ovako skockan kompaktni SUV pravi je eye catcher i njegova pojava neće proći neprimećeno.

Dizajn koketira sa robustnim imidžom pa „CX-30” u elegantnu pojavu vešto uklapa plastične rubove i bočne lajsne, što naročito dolazi do izražaja pri pogledu sa bočne strane

Izgled je definitivno njegov veliki saveznik i posebno dolazi do izražaja u Platinum Quartz elegantnoj boji (doplata 450 evra), a vizuelni nastup je oplemenjen nizom detalja. Dinamičnu optiku ističu crne lakirane aluminijumske felne veličine 18 inča. Crni su i spoljašnji retrovizori, kao i diskretni krovni spojler, popularni „kačket”. Tu su i bočni pragovi i rubovi točkova, koji su više „šminka” nego elementi za podršku prilikom silaska van asfalta.

Ostatak spoljašnosti donosi aktuelni dizajnerski identitet Mazdinih automobila, koji se bazira na efektnom prednjem delu sa spuštenom siluetom. Prepoznatljiva maska i agresivno dizajnirane prednje LED svetlosne grupe su skladno uklopljene u celinu. Isto važi i za zadnji deo karoserije koji je uprkos korporativnim rešenjima zadržao autentičnost.

Mazda „CX-30” je atraktivno dizajniran i zabavan crossover koji ima naglašen sportski karakter

Sa dužinom od 4,4 metra, „CX-30” dovoljno je kompaktan za gradsko manevrisanje i parkiranje. U kabini ima dovoljno mesta za odrasle, pre svega na prednjim sedištima, dok situacija pozadi nije tako sjajna. Iako je međuosovinski razmak pristojnih 2.656 mm, na zadnjoj klupi izostaje osećaj prostora svojstven SUV modelima. Danak je plaćen dinamično oblikovanoj karoseriji, pa je volumen tek za nijansu veći od onoga kod „mazde3”. Na zadnjoj klupi „domaćinski” će biti ugošćena deca, donekle i odrasli – do nekih 180 cm visine. Mazda nudi centralni držač za ruke sa prostorom za osvežavajuća pića, što dodatno „krade” prostor za potencijalnog petog putnika. „CX-30” je prema očekivanjima opremljen duplim Isofix sistemom za dečja sedišta, pa u Hirošimi između redova sugerišu da je ovaj automobil idealan izbor za mlade porodice.

Kombinacija eko-kože boje terakote i brušene crne kože formira izuzetno interesantnu celinu u enterijeru

Neosporno je da će putnici napred uživati u optimalno profilisanim i udobnim sedištima i to je teren na kojem „CX-30” zaista može svima da izađe na „crtu”, pa i značajno skupljim premijum modelima sa nemačkim pasošem. Paket Nagisa promoviše interesantnu kombinaciju materijala (i boja), pa su sedišta spojila ton Terracota u eko-koži i centralni deo od crne brušene kože koja se nalazi i na kokpitu. Taj spoj značajno povećava premijum osećaj tokom boravka u enterijeru i pomaže u borbi protiv monotonije sivih tkanina. Bogat paket omogućava vozaču elektronsko podešavanje pozicije, što je samo jedan od pokazatelja da Mazda uspešno koketira sa najprestižnijim brendovima. Mazda visoke ambicije opravdava nivoom završne obrade koji je zaista perfektan. Izbor materijala je u samom vrhu klase, pa je Mazda na tom polju zaista lider u segmentu, pogotovo ako odaberete najbogatiji paket.

Ispred vozača se nalazi instrument-tabla koja kombinuje digitalni i analogni prikaz, što je još jedna potvrda da se Mazda ne odriče tradicije

Kompaktne dimenzije su vidljive i pri pogledu na prtljažni prostor, koji se otvara pritiskom na elektrifikovanu komandu. Popularni „gepek” je dobar, ne i odličan…Deklarativno, „CX-30” raspolaže sa 430 litara korisne površine, deljiv u principu 2/3 i 1/3 koja osim osnovnog prostora za prtljag ima i praktični bonus ispod sklopive površine. On je naravno namenjen sitnicama…

U praksi, to je dovoljno za duža putovanja udvoje, ali ne i za porodične „seobe” tokom godišnjih odmora kada u pomoć objektivno mora da priskoči krovni kofer!

Iako nije anahron, enterijer modela „CX-30” je sveden i ne prati najaktuelnije trendove digitalizacije i „šljašteće” multimedije, pa bi se moglo reći da nova Mazda nastupa u duhu japanskog minimalizma. Ekran fabričkog infotainment-sistema ima 10.25 inča i kao da izranja iz središta lepo tapacirane instrument-table sa šavovima u nijanski terakote. Njime se upravlja rotirajućim tasterom na središnjoj konzoli, drugim rečima nema „tač skrin” površinu, pa samim tim neće imati iritantne otiske prstiju. U skladu sa tom filozofijom, enterijer preznetuje niz fizičkih komandi, poput kontrole klimatizacije.

Osim kvalitetom enterijera Mazda ugled (i cenu) brani i na terenu vozne dinamike, te nesvakidašnjeg agregata koji je „uljez” u uslovima downsizing trendova. Naime, ispod poklopca motora je agregat koji prkosi rivalima, kako koncepcijom tako i zapreminom.

U pitanju je atmosferski benzinski motor zapremine 2.5 litra, oznake e-Skyactiv G, koji u kombinaciji sa blagom (mild) hibridnom tehnologijom raspolaže sa 140 konjskih snaga i ozbiljnih 290 njutnmetara obrtnog momenta.

Na lošijem putu ogibljenje je kruto, sportski trimovano i neudobno isključivo na najlošije održavanim gradskim deonicama

To je sasvim dovoljno i za dinamičnije vozače i samouverena preticanja, pa je (za razliku od rivala) teško zamisliti situaciju u kojoj će pomenuti motor biti inferioran.

Motor ubrzava linearno, ali se oglašava tek na višim obrtajima, jer je nova Mazda iznenađujuće dobro izolovana.

U Nagisa paketu opreme Mazda računa na Bose muzički sistem sa čak 12 zvučnika. Izolacija je odlična, pa se buka u kabini tokom vožnje praktično ne primećuje

Prenos snage na prednju osovinu zadatak je šestostepenog automatskog menjača koji svoj deo posla obavlja veoma dobro, a utisak bi bio još bolji da postoje pedale za ručnu selekciju stepeni prenosa. Doduše, vozač može šaltati po svom nahođenju preko ručice, i to u „obrnutom” smeru – napred niža, nazad viša brzina. Za više sportskog daha tu je i Sport režim rada motora. Razlika u odnosu na mod Normal nije drastična, ali se oseća… Volan je precizan, sa dovoljno povratnih informacija, a naginjanja u krivinama gotovo da nema i u tom pogledu „CX-30” skoro da parira klasičnoj „trojci”.

Ubrzanje prema fabričkim specifikacijama iznosi 10,3 sekunde, dok je maksimalna brzina 191 km/h. Tu dolazimo i do potrošnje, koja se u gradskim uslovima kreće oko 9,5 litara na 100 pređenih kilometara, što je u proseku za dva litra više od rivala manje zapremine. Na otvorenom putu, istina uz malo pažnje, lako je spustiti pomenuti broj na putnom kompjuteru na 7 litara. Kao kompenzaciju, Mazda isporučuje jedinstveni motor zapremine 2.448 „kubika”, pa je posmatrano iz te perspektive ekonomičnost i dalje veoma korektna.

Mazda pruža mnogo više od direktnih rivala po pitanju osećaja za upravljačem i voznih karakteristika. Subjektivno, novi „CX-30” je jedan od najzabavnijih izbora u svojoj klasi!

Na kraju, tu je i nezaobilazno pitanje cene. U Nagisa paketu, za pomenuti model e-Skyactiv G sa automatskim menjačem potrebno je izdvojiti 34.490 evra, što definitivno nije mali iznos. Situaciju dodatno komplikuje i činjenica da je u pomentoj klasi poprilična gužva, pa je izbor veoma, veoma težak za potencijlane kupce.

Ipak, to ne znači da „CX-30” teško pronalazi put do svojih kupaca. Među kompaktnim krosoverima, Mazdin se izdvaja pojavom, stilom i kvalitetom enterijera, a to jesu prednosti koje cene kupci ovakvih automobila. Kada se na pomenute adute nadoveže i sportska dinamika jasno je da su u Hirošimi stvorili model koji je predodređen za uspeh. Upravo zbog toga zažmurićemo na jedno oko po pitanju praktičnosti…

Fotografije: 
AMR
elektro model
Benzin / Automatski
Mazda CX-30 e-Skyactiv G 140
Karoserija
Crossover, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 4.395/1.795/1.540 mm; međ.rast. 2.655 mm; masa 1.510 kg; prtljažnik 430-1.406 l
Motor
Benzin, 4 cilindra, atmosferski; 2.488 ccm; 140 KS pri 5.000 o/min.; 238 Nm pri 3.300 o/min.
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Automatski, šestostepeni; pogon na prednjim točkovima
Oslanjanje
Napred MacPherson, nazad torziona osovina
Kočnice
Napred ventilisani diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
215/55 R18
Performanse: 0–100 km/h 10,3 s; maks. brzina 191 km/h; Potrošnja: 8,8 l /100 km; 148g CO2 / km
Pojava, agilnost, kvalitetan enterijer
Prostor na zadnjoj klupi ispod proseka klase
Cena: 34.490 evra

Sledeća rubrika

Nema sledećih rubrika

Prethodna rubrika

Nema prethodnih rubrika