Aktuelno
/
Završen višegodišnji proces
Afera Dieselgate-zatvorske kazne za bivše menadžere VW

Sudski epilog afere Dieselgate: zatvorske kazne za bivše menadžere VW-a

Uroš Popović
27/5/2025
Aktuelno

Regionalni sud u Braunšvajgu je osudio četiri bivša menadžera nemačkog automobilskog diva za prevaru u skandalu Dieselgate, javili su nemački mediji. Tom presudom je praktično zaokruženo turbulentno poglavlje kompanije Volkswagen, čiji su nekadašnji radnici uprkos presudi demantovali optužbe.

Nemački mediji su preneli vest koja se iščekivala mesecima. U pitanju je informacija da je suđenje u aferi Dieselgate konačno završeno. Presuda je i zvanično doneta i prema odluci suda zaposleni u kompaniji VW proglašeni su krivim.

Sudija Christian Schutz rekao je prilikom izricanja presude da su sporni automobili bili opremljeni uređajima sposobnim da predstave dvostruke standarde emisija, koje su zavisile od toga da li su vozila testirana u laboratoriji ili u realnim uslovima.  Na ulicama, u scenariju stvarne vožnje emisije otrovnih gasova bile su značajno veće nego tokom testiranja, naveo je Schutz.

Presudom je potvrđeno da su poznati motori bili opremljeni spornim softverom koji je smanjivao emisije štetnih gasova

Spisak osuđenih predvodi Jens Hadler, koji je vodio razvoj dizel motora u periodu od 2007. do 2011. godine. Hadler je osuđen na 4 i po godine zatvora zbog prodaje više od 2 miliona vozila. Bivši inženjer Hanno Jelden dobio je 2 godine i 7 meseci zatvora zbog teške prevare povezane s prodajom gotovo 3 miliona automobila.

Sud je bio nešto blaži prema bivšem direktoru Heinz-Jakob Neusseru koji je dobio uslovnu kaznu od 1 godine i 3 meseca zbog svoje uloge u sistemu varanja u vezi s emisijama. Niže rangirani menadžer, koji je identifikovan kao Thorsten D. takođe dobio je uslovnu kaznu od 1 godine i 10 meseci. Sva četiri menadžera negirala su optužbe i tražila oslobađajuću presudu.

Podsećanja radi, Dieselgate je uzburkao automobilsku javnost 2015. godine, kada je američka Agencija za zaštitu okoline (EPA) javno otkrila pomenuti Volkswagenov sistem. Nemački proizvođač automobila je naime opremio motore oko 11 miliona dizel automobila softverom koji je detektovao fazu testiranja i, u ovom slučaju, smanjivao štetne emisije motora. Ubrzo se ispostavilo da je to jedan od najvećih skandala u automobilskoj industriji svih vremena.

{{related-post-1}}

Volkswagen je nakon ovog skandala pogođen brojnim tužbama, koje su, zajedno s kaznama koje je morao da plati iznosile više od 33 milijardi evra. Nemačka kompanija  se još uvek suočava s građanskim sporom u svojoj matičnoj zemlji, uključujući kolektivnu tužbu u iznosu od 9 milijardi evra.

Fotografije: 
Volkswagen

Sledeća rubrika

Nema sledećih rubrika

Prethodna rubrika

Nema prethodnih rubrika