Aktuelno
/
Premijerka Italije protiv zabrane SUS motora
Sve je veći pokret protiv elektrifikacije na tržištu EU

“Zeleni dogovor” na staklenim nogama

Uroš Popović
23/9/2024
Aktuelno

Sve su brojniji glasovi protiv apsolutne elektrifikacije tržišta automobila u Evropi. Njih u poslednje vreme predvodi predsednica Vlade Italije Đorđa Meloni, koja je žestoko kritikovala regulativu EU koja se odnosi na zabranu prodaje novih automobila sa SUS motorima od 2035. godine. Meloni je ovu politiku opisala kao "samodestruktivnu" i najavila da će izvršiti pritisak da u Briselu preispitaju kontroverznu odluku

Automobilsko tržište u Evropi se sve snažnije talasa. Obraćajući se moćnom industrijskom udruženju Confindustria, italijanska premijerka je nazvala "prisilnu konverziju" na električni pogon čitavog tržišta u EU u roku od jedne decenije "ne baš pametnom strategijom", preneo je ugledni Financial Times. “Zelena tranzicija ne može značiti uništavanje na hiljade radnih mesta ili demontažu čitavih industrijskih postrojenja koja praktično proizvode poslove“, istakla je Meloni.

Meloni takođe smatra da bi umesto prelaska na masovno korištenje električnih vozila trebalo dopustiti svakoj državi članici EU da definiše sopstvenu taktiku za smanjenje emisije CO₂. To bi posledično dovelo do spasavanja radnih mesta i oporavka nacionalnih privreda.

Da je pretnja u vezi s otpuštanjem radnika i te kako realna potvrđuje i podatak da je Stellantis prošle nedelje objavio četvoronedeljnu obustavu proizvodnje električnog modela Fiat 500 u svojoj fabrici u Torinu, navodeći kao razlog slabu potražnju. Prema Nacionalnom udruženju lanca snabdevanja automobilske industrije, koji predstavlja italijanske proizvođače automobila i komponenti u Italiji je u prvih sedam meseci 2024. proizvedeno samo 225.000 putničkih automobila, što je pad od 35,5 procenata u poređenju s istim periodom prošle godine. Ništa bolju poziciju nemaju ni nemački automobilski brendovi koji se takođe bore s nadolazećim izazovima elektrifikacije.

{{related-post-1}}

Njene oštre kritike stižu nakon što su Italija, Nemačka i ostale zemlje Starog kontinenta koje proizvode automobilske komponente ponovo apelovale na hitnu reviziju pravila EU o emisiji izduvnih gasova iz automobila, što zapravo predstavlja zabranu prodaje novih motora sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine.

Međutim, zvanični Brisel se i dalje drži dogovorene agende. Tereza Ribera, vodeći kandidat za evrokomesara za zelenu agendu rekla je u intervjuu za Financial Times da je određivanje datuma za postupno ukidanje motora s unutrašnjim sagorevanjem do 2035. dalo evropskoj automobilskoj industriji "stabilnost i pouzdanost" koja im je bila potrebna za izgradnju EV ekosistema.

Fotografije: 
Newspress