Test
/
PEUGEOT 308 Hybrid
TEST | PEUGEOT 308 Hybrid

Uspešan odgovor na izazov tranzicije

Uroš Dedić
10/4/2023
Test

Pežo u gami „308” više nema izrazitog „sportistu” kao što je „GTi”, a u duhu novog vremena ulogu najperformantnijeg modela preuzima plag-in hibridna verzija, ponuđena u dva nivoa snage – od 180 KS i 225 KS. Mi smo se na testu upoznali sa slabijom varijantom koju pokreće 1,6 turbomotor od 150 KS u tandemu sa elektromotorom od 110 KS. Rezultat su vrlo dobre performanse u kombinaciji sa niskom potrošnjom, kao i mogućnost vožnje uz nultu emisiju na dnevnom nivou po gradskim ulicama

Današnju epohu automobilske industrije umnogome oblikuje elektrifikacija pogona. U manjoj, većoj ili punoj meri, ona predstavlja nezaobilaznu karakteristiku kod ubedljive većine novih modela. I dalje su najmasovnije zastupljeni takozvani blagi hibridi (mild hybrid). Sa malom baterijom i starterom alternatorom koji daje ispomoć SUS motoru, ovaj tip hibrida ne omogućuje vožnju isključivo na električnu energiju, ali svakako pomaže pri uštedi goriva i neretko dodaje koju konjsku snagu na ukupan saldo. Daleko ozbiljnije rešenje u smislu elektrifikacije predstavljaju „full” hibridni sistemi, gde pored SUS motora postoji i elektromotor osposobljen da samostalno pokreće automobil. Ukoliko su takva vozila opremljena sistemom punjenja baterije preko utičnice, svrstavaju se u plag-in hibridna vozila (PHEV) koja se od klasičnih hibridno-električnih vozila (HEV) razlikuju po dva osnova. Kao prvo, poseduju veću bateriju i samim tim značajno veću autonomiju kretanja na struju, a tu je i snažniji elektromotor, koji performanse u vožnji podiže na viši nivo.

Oznake na krilima i petim vratima odnosno dodatni poklopac za električnu utičnicu, jedini su detalji po kojima se testirani primerak vizuelno razlikuje od modela „308” sa SUS

Interesantno da je Pežo prilikom elektrifikacije aktuelnog modela „308” dodao oznaku samo „hibrid”, iako je zapravo reč o plag-in hibridnom sistemu. Bilo kako bilo, treća generacija francuskog kompakta sa znakom lava ima u ponudi dve verzije hibridnog pogona – slabiju od 180 KS i snažniju od 225 KS. Obe je moguće dobiti nezavisno od oblika karoserije – dostupne su i kod hečbeka i kod karavana, sa oznakom „SW”.

Središnji ekran ima kristalno čistu grafiku i daje interesantne animacije i prikaze, uključujući i status plug-in hibridnog pogona u realnom vremenu

Mi smo se ovoga puta na testu susreli sa modelom „308 hibrid” sa 180 KS i osnovnim paketom opreme „aktiv pak”. Iako smo već imali prilike da vam prenesemo utiske o novoj „tristaosmici”, red je da podsetimo na neke osnovne generalije. Reč je o klasičnom predstavniku C segmenta, hečbeku kompaktnih dimenzija: dugačak je 4,36 metara, što je za desetak centimetara više spram pređašnjeg modela, od kojeg ima i za 5 cm veći međuosovinski razmak (2.675 mm). Lepota je u očima posmatrača i ukusi jesu različiti, ali bez obzira na to, zaista je teško osporiva tvrdnja da je ovo jedan od najlepših predstavnika klase porodičnih gradskih automobila sa kojima se može i na dalji put. Dinamično oblikovana karoserija sa oštrim ivicama i agresivna „njuška” sa dominantnom rešetkom hladnjaka čine ga izuzetno atraktivnom pojavom.

Nova generacija modela 308 već u osnovnom paketu opreme Active servira kvalitetan enterijer sa izraženom premijum notom

Inače, testirani „lav” je po izgledu praktično istovetan svojoj braći sa benzinskim i dizel motorima. Razlikuje se po „hibrid” oznakama na petim vratima i na prednjim blatobranima, jedini detalj koji sugeriše na plag-in hibridni pogon jeste dodatni poklopac koji skriva otvor i utičnicu na koju se povezuje kabl za punjenje strujom. Uz automobil se dobija kabl propusne moći 3,6 kW, a povezivanjem na klasičan kućni punjač potrebno je oko pet sati da se do maksimuma napuni baterija bruto kapaciteta 12,6 kWh. Priključivanje na wall-box sa brzim punjačima od 22 kW, kakvih ima u tržnim centrima i benzinskim stanicama, skraćuje vreme punjenja na dva sata.

Karakteristika svih modernih Pežoa jeste da atraktivan spoljašnji izgled prati originalno koncipiran enterijer. Takozvani i-Cockpit je već desetak godina zaštitni znak marke iz Sošoa, koja kontinuirano podiže kvalitet izrade u kabini sa namerom da svoje modele učini primamljivim za kupce koji žele premijum proizvod. Čak i u osnovnom paketu opreme „aktiv pak” nema mesta bilo kakvim zamerkama. Arhitektura dizajna sa futurističkim primesama, kvalitet materijala i preciznost završne obrade dovedeni su na baš visok nivo. Naravno, uvek ostaje otvoreno pitanje u kojoj meri pojedinim vozačima odgovara ergonomija i-Cockpita, odnosno rešenje gde su instrumenti postavljeni ne iza, već iznad lepo profilisanog trokrakog upravljača upadljivo malog prečnika. Ovakav raspored komadni je potpuno autentičan i nijedan drugi proizvođač u ovom trenutku ne nudi ništa slično. Ravnodušni sigurno nećete ostati – ili će vam se dopasti ili vam uopšte neće „leći”.

U gradskoj vožnji Pežoov plag-in hibrid može da prevali oko 30 kilometara vozeći isključivo na struju

Što se tiče prostora u kabini, preterano bi bilo reći da je pomenuta karakteristika problematična, ali komocija na zadnjoj klupi nije takva da „308” može da se podiči time, i po tom pitanju zasigurno zaostaje za prosekom klase. Ni zapremina prtljažnika ne spada u jače strane testiranog modela, jer je volumen smanjen za 50-ak litara kako bi se oslobodio prostor za baterije. Ipak, za individualce kao i za porodice sa manjom decom, gepek od 360 litara ne bi trebalo da bude prepreka kada se krene na put. Naravno, pod uslovom da ste kraj nje racionalni po pitanju pakovanja prtljaga.

Međutim, ono gde ovaj hibrid očekivano briljira jesu dinamična vozna svojstva i performanse gotovo u maniru „hot heč” modela, s tim da ovde danak žustroj vožnji ne plaćate visokom potrošnjom. Benzinski agregat zapremine 1,6 litara i 150 KS uparen je sa osmostepenom automatikom, a u sadejstvu sa elektromotorom snage 110 KS i čak 320 Nm, hibridni sistem isporučuje 180 „konja” i 360 Nm maksimalnog obrtnog momenta. Dovoljno da automobil težak više oko 1,6 tona „pogura” do „stotke” za 7,6 sekundi i respektabilnu makismalnu brzinu koja premašuje 220 km/h. Iako se pri promenama pravca osećaju dodatni kilogrami, oni se, zbog dobrog rasporeda mase, ne odražavaju previše na upravljivost automobila.

Vozač može odabrati da li želi da koristi normalan, odnosno hibridni režim, sportski ili, pak, električni. U čisto električnom režimu u gradskim uslovima može da se prevali 30 do 40 kilometara, dok na otvorenom putu maksimalna brzina iznosi 135 km. Iako značajno manje od deklarisane vrednosti, to je sasvim dovoljno da u većini slučajeva pokrije gradske rute na dnevnom nivou. Autonomija donekle može da se produži jačom rekuperacijom kinetičke energije, koja se aktivira posebnim režimom „B” (brake). U tom slučaju je svako popuštanje papučice gasa praćeno snažnim i naglim usporavanjem koje nije baš prijatno.

Nevezano od toga, mi smo se sasvim lepo navikli na ovaj automobil za kratak period od nekoliko dana, koliko je bio kod nas u gostima na testu. Tiha i prijatna vožnja u električnom, odnosno dinamična u kombinovanom režimu, kada u proseku troši oko 6 litara benzina, uz interesantan ambijent i kvalitetnu atmosferu u kokpitu, čine „pežo 308 hibrid” primamljivim izborom za sve one koji traže „čist” automobil koji je pritom zabavan za vožnju.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
PHEV
Peugeot 308 HY Active Pack 180
Karoserija
kompakt, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 4.367/1.852/1.441 mm; međ.rast. 2.675 mm; masa 1.603 kg; prtljažnik 361 l
Motor
benzin, 4 cilindra, turbo; 1.598 ccm; 150 KS pri 4.250 o/min; 250 Nm pri 1.750 o/min
Elektromotor
110 KS; 320 Nm pri 500 – 2.500 o/min
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
180 KS; 360 Nm
Baterija
Prenos
automatski, osmostepeni; pogon na prednje točkove
Oslanjanje
napred Mekferson, nazad torziona osovina
Kočnice
napred ventilisani diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
225/45 R17
Performanse: 0-100 km/h 7,4 s; maks. brzina 225 km/h; Potrošnja: 1,2 l /100 km; 27g CO2 / km
Odične performanse, vožnja uz nultu emisiju, originalno koncipiran i kvalitetan kokpit
Prostor na zadnjoj klupi ispod proseka klase
Cena: od 40.090 evra