Superheroj savremenog doba
SUV kupei sa svim svojim vrlinama i manama već duže vreme su predmet obožavanja kod određene fele kupaca. Tu uglavnom mislimo na one kojima emocije potiskuju razum prilikom izbora. Za njih automobili su daleko više od pukog prevoznog sredstva, više kao neki superheroji, koji će zadovoljiti maštu i ispuniti snove, kao što to čine omiljeni dečji junaci. Jedan od takvih automobila je i „GLC kupe” koji je nedavno dobio svoje najnovije izdanje. Ovaj model za direktne konkurente ima „BMW X4” i „audi Q5 sportbek”, a kao potencijalni rivali provlače se i imena poput „rendž rovera evok” i „porše makana”.
U kokpitu dominiraju dva velika ekrana, a posebnu pažnju privlači centralni displej sa dijagonalom 11,9 inča, koji je vertikalno orijentisan. Ručica devetostepenog automatskog menjača nalazi se sa desne strane na stubu upravljača
Kako smo već imali priliku da testiramo drugu generaciju „GLC-a”, SUV modela srednje veličine nastalog na osnovi „C-klase”, ovo se ispostavilo kao prilika da lakše sagledamo sve sličnosti i razlike i da „isfiltriramo” činjenice koje bacaju svetlo na to gde je „GLC kupe” dobio, a gde izgubio u odnosu na svog najbližeg rođaka. Kupei su po definiciji kreacije koje privlačnim dizajnom skreću pažnju, svojim nastupom serviraju više ekskluzivnosti, jer nisu tako uobičajena pojava, a osim što izgledaju atraktivnije, nude dinamičnija vozna svojstva. Ako govorimo o scenskom nastupu, utisak je da su u Mercedesu uspeli da se približe perfekciji sa novim „GLC kupeom”, iako su primenili gotovo preslikanu mustru kao kod prethodnika. U suštini, dizajneri i nemaju mnogo manevarskog prostora da se razigraju prilikom transformacije SUV-a u kupe, ali se nova generacija „GLC-a” ispostavila kao savršena osnova koja je umnogome doprinela da kupe sa padajućom linijom krova i autentičnim zadnjim svetlosnim potpisom postane pravi magnet za poglede. U poređenju sa prethodnikom novi „GLC kupe” je porastao za 31 mm i postao je 5 mm viši, uz povećan trag točkova napred za 6 mm, odnosno 25 mm pozadi. Istovremeno je od aktuelnog „GLC-a” niži za 3,5 centimetara. Testiranom modelu posebnu sportsku notu daje AMG paket koji staje bezmalo 5.290 evra, a za taj novac dobijaju se agresivnije oblikovani odbojnici, enterijer sa crnim nebom i sportskim sedištima u kombinaciji kože i alkantare, posebno profilisan trokraki upravljač… Valja napomenuti da su aluminijumski točkovi od 20 inča na posebnoj listi doplata (oko 1.500 evra), baš kao i bočni pragovi koji olakšavaju ulazak u vozilo (740 evra).
Unutrašnjost je priča za sebe. Mercedes je puno pažnje posvetio ne bi li svaki detalj bio valjano osmišljen i maksimalno kvalitetno izrađen. Svi materijali su na najvišem nivou, a pozicija sedenja napred i ergonomija je takva da je rukovanje mnogobrojnim komandama maksimalno olakšano. Iako se na prvi pogled čini da gomila funkcija skrivenih u 11,9-inčnom vertikalnom ekranu kristalne grafike može odvesti u lutanje, putešestvije kroz meni je izuzetno intuitivno, a samim tim i jednostavno. Za lakše snalaženje tu su i proširene funkcije MBUX sistema sa glasovnim komandama, a posebno bi trebalo pozdraviti to što su funkcije klimatizacije uvek prisutne na dnu ekrana, bez obzira na to šta u datom trenutku prikazuje ovaj vertikalno orijentisani displej kristalno jasne grafike. A na njemu možete videti i pomoću njega uraditi mnogo toga… Od navigacije, multimedijalnog sadržaja, proširene stvarnosti koja olakšava pogled na semafor ukoliko stojite prvi ispred raskrsnice, pa sve do podešavanja čitavog spektra funkcija. Neke od njih imaju i svoje prečice, poput dynamic select tastera za izbor režima vožnje, no, o tom potom…
Osim što ulazak u automobil, kada se popale svi ekrani i zasija ambijentalno osvetljenje, asocira na izlet u novu galaksiju, u kabini možete računati na dovoljno prostora za četiri odrasle osobe. Prostor za noge jeste identičan onom kao kod običnog „GLC-a”, ali danak se plaća spuštenoj liniji krova te osobe više od 180 centimetara neće uživati u dobrodošlici. Rekli bismo opravdano, jer zna se da lepota i funkcionalnost ne idu ruku pod ruku. Ni pozicija sedenja pozadi, za razliku od one napred, nije besprekorna. Kada govorimo o funkcionalnosti prtljažnik zahvata više nego pristojnih 545 litara, iako zaostaje gotovo 80 litara u odnosu na „GLC”. Problem je, međutim, što je veoma plitak pa otežava utovar gabaritnih predmeta, a za utehu ostaje duplo dno koje u donjem delu skriva sasvim pristojan prostor u koji se može smestiti dosta stvari.
Prtljažnik ima zapreminu 545 litara i duboko duplo dno u koje se može odložiti dosta stvari
Što se tiče ponude motora, ona je bogata i raznovrsna, te podrazumeva paletu benzinskih i dizel agregata sa mild hibrid i plug-in hibrid sistemima. Raspon snage ide 197 KS kod verzije „220d”, do 381 KS kod modela sa oznakom „400e” koju pokreće plug-in hibridni sistem u kombinaciji benzinskog i elektromotora. Naravno postoje i AMG modeli, ali oni su priča za sebe – „AMG GLC kupe 43” od 421 KS i „AMG GLC kupe 63 S E perfromans” sa 680 KS! Inače, Mercedes je nastavio svoju tradiciju plug-in hibrida kod dizel modela, tako da postoji i verzija „300 de”. Inače, svi SUS motori su četvorocilindarski, zapremine 2,0 litara, svi za prenos koriste devetostepeni automatski menjač i svi imaju „4matik” pogon na sva četiri točka.
Dakle, testirana verzija sa oznakom „GLC kupe 220d 4matik” ujedno je i najslabija. Da li je spora? Nije, ali bi mogla da bude i brža, tj. subjektivan osećaj je da ne može da obezbedi toliko dinamike koliko biste možda poželeli, ako ste od onih koji traže više sportskih aspiracija. Sa ubrzanjem od 0 do 100 km/h za 8,1 sekundu i maksimalnim obrtnim momentom od 440 Nm preticanja nisu problem, ali nekako mu nedostaje malo više temperamenta. Iako su od pomoći elektromotor od 23 KS i 200 Nm, uposlen kao starter generator kod mild hibrid sistema, kao i sportski režim vožnje koji daje bolji odziv na gas, direktnije upravljanje, posebno podešen režim rada ESP sistema itd., utisak je da osnovni dizel ne može lako da se izbori sa golemom masom automobila. A novi GLC kupe je od prethodnika teži za čitavih 250 kg te prebacuje dve tone! Ako već ne može da sakrije masu, veličinu može, ali pod uslovom da je opremljen opcionim engineered paketom od 3.700 evra. Doplata vredi svaku paru, jer to znači da automobil dobija dve izuzetno važne komponente – upravljanje zadnjom osovinom i vazdušno oslanjanje. Prva pomaže okretnosti i agilnosti u vožnji, druga udobnosti. Mada, s obzirom na to da su vazdušne komore odmenile klasične opruge, neki bi očekivali malo više udobnosti , jer kada se nađu na lošijim putevima, točkovi od 20 inča anomalije sa druma prenose u kabinu. Ne previše, ali se to oseća. Jedna od najubedljivijih karakteristika u vožnji jeste odlična zvučna izolacija, koja će olakšati duga putovanja i krstarenja auto-putem učiniti izuzetno prijatnim. U takvim situacijama dobro dođe opcioni paket driving assistance package plus koji podrazumeva adaptivni tempomat, ali i napredni sistem distronic plus koji prepoznaje opasnost od nadolazećeg saobraćaja sa bočne strane.
Digitalna instrument-tabla od 12,3 inča omogućuje nekoliko stilova i čitav spektar različitih informacija koje su na maštovit način grafički animirane. Jedno od specifičnih rešenja koje pojačava utisak u kokpitu su osvetljeni ventilacioni otvori
A kada se sa svih strana sagledaju sve vrline i mane novog „GLC kupea”, koji u Srbiji ima početnu cenu od 70.000 evra, teško je otrgnuti se utisku da je Mercedes sa njim pogodio pravo u centar. Iako je suština SUV koncepta, koji je po vokaciji namenjen porodičnim ljudima, žrtvovana zarad forme, ovaj model proizvodi jake emocije. Oprostićete mu i to što ne može biti miljenik porodice i što ne nudi ništa više dinamike u odnosu na običan „GLC” – sve to ćete „zaboraviti” opčinjeni njegovom posebnom energijom.
Mild Hybrid/Automatski
Mercedes-Benz GLC Coupe 220 D 4MATIC
Cena: 94.704 evra
društvenim mrežama