Saobraćaj
/
Bezbednost na dva točka
SAOBRAĆAJ | Bezbednost na dva točka

Motociklisti posebno ugrožena kategorija

AMR
3/6/2023
Saobraćaj
Bezbednost

Proleće je početak sezone dvotočkaša, a rizici koji prete motociklistima su ogromni. O čemu sve vozači ove kategorije vozila moraju da vode računa kako u gradu tako i na putevima?

Kao i svake godine, na proleće, odnosno s početkom lepog vremena raste broj dvotočkaša na ulicama i drumovima širom Srbije. Uz brojne iskusne motocikliste, u ovom periodu se najčešće „premijerno” pojavljuju i mnogi novopečeni vozači dvotočkaša, oni kojima je ovo prva moto-sezona. Zbog toga je uvek potrebno podsetiti na neke principe i pravila vožnje koji značajno doprinose da svi budu što bezbedniji na drumovima.

Oprema preduslov za bezbednu vožnju

Najpre moramo da istaknemo da osnovni preduslov za bezbednu vožnju na dva točka, uz poštovanje saobraćajnih propisa, predstavlja upotreba zaštitne opreme. Istina je da na modernim motociklima postoje napredni bezbednosni sistemi, kao što su kontrola proklizavanja i ABS protiv blokiranja točkova pri kočenju, ali trebalo bi u svakom trenutku biti svestan činjenice da takvi sigurnosni sistemi umanjuju rizik od nastanka saobraćajne nezgode, a da je zaštitna oprema najbitniji faktor koji vas može sačuvati prilikom pada. Nošenje adekvatne zaštite može prilikom pada sa motocikla napraviti razliku između života i smrti, odnosno nastanka težih i lakših povreda.  

Auto-moto savez Srbije u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova svake godine besplatno podeli više desetina kaciga u gradovima širom Srbije

Svakako najbitniji deo zaštitne opreme predstavlja kaciga. Koliko je opasno voziti bez kacige govori podatak da ljudska lobanja može da podnese udar do maksimalno 30 km/h. Pomenutu brzinu premašuju i najmanji skuteri, električni trotineti, pa čak i bicikli. Zbog toga i Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima nalaže nošenje kacige uvek i na svakom motociklu bez izuzetka. Dakle, ovaj propis obavezuje kako vozača, tako i suvozača, čak i kada je u pitanju manji dvotočkaš sa motorom zapremine do 50 ccm, koji se popularno naziva skuter ili moped.

Kaciga glavu čuva

Auto-moto savez Srbije u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova tradicionalno sprovodi kampanju usmerenu na povećanje bezbednosti motociklista. Pod sloganom „Kaciga glavu čuva”, svakog proleća započinje ova akcija, tokom koje se besplatno podeli više od stotinu kaciga zainteresovanim motociklistima. Akcija traje nekoliko meseci i sprovodi se u više gradova širom Srbije. Na taj način daje se direktan doprinos povećanju bezbednosti saobraćaja, pre svega korisnika dvotočkaša.

Za vožnju po gradu, odnosno na lokacijama gde se uglavnom postižu male brzine, od pomoći mogu biti i tzv. „open fejs” kacige. Međutim, za sve koji voze većim brzinama jedini pravi izbor jesu „ful fejs” kacige, jer pružaju daleko viši nivo zaštite. Pored spomenutih, postoje i „hibridne”, „flip-ap” kacige, koje imaju mogućnost podizanja donjeg dela i lako se pretvaraju u  „open fejs” kacige, a kao takve pogodne su za vožnju u „kombinovanim” uslovima.

Inače, na tržištu u ponudi ima ogroman broj kaciga različitih proizvođača, kvaliteta i cena. Sve kacige koje su u prodaji moraju biti homologovane, odnosno moraju ispunjavati određene bezbednosne kriterijume. Međutim, to ne podrazumeva da sve obezbeđuju jednak stepen zaštite, pa nije zgoreg da se blagovremeno informišete o bezbednosnim karakteristikama kacige za koju ste zainteresovani. Jedan od najrelevantnijih referenci je bezbednosna ocena dobijena na SHARP (Safety Helmet Assessment and Rating Programme) testovima.

Kompletna oprema podrazumeva kacigu, kombinezon ili jaknu i pantalone, čizme i rukavice

Pored kacige, sastavni deo moto-opreme predstavljaju rukavice, zatim jakna i pantalone, kojima je alternativa kombinezon, kao i specijalna obuća – najčešće čizme. Savesni vozači razumeju koliko je važno koristiti zaštitnu opremu, a ozbiljniji i iskusniji motociklisti na putovanjima koriste i ostale elemente koji pružaju dodatnu zaštitu. Tu se svrstavaju zaštitnici, najčešće izrađeni od kvalitetne plastike, koji štite kičmu, ramena, laktove, rebra, slabine  i kolena, a nose se ispod jakne, pantalona ili kombinezona.    

Vidljivost

Jedno od veoma važnih pravila za svakog učesnika u saobraćaju, a posebno za motocikliste, jeste da u svakom trenutku postoji mogućnost da se motocikl ne nalazi u vidnom polju drugih učesnika u saobraćaju. Zbog toga je veoma važno da prednje svetlo uvek bude uključeno – danju i noću. Preporučljivo je da zaštitna oprema bude u jarkim bojama, sa što više reflektujućih materijala. Ako vas ostali učesnici u saobraćaju ne primete, ne oklevajte da upotrebite sirenu.

Nebojša Mandić, direktor Sektora komercijalnih poslova AMSS, Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije i Branko Stamatović, v.d. direktora Agencije za bezbednost saobraćaja

Obeležen početak nove moto-sezone

U svetlu nove moto-sezone, AMSS je zajedno sa predstavnicima MUP-a i Agencije za bezbednost saobraćaja na skupu posvećenom vozačima dvotočkaša uputio apel svim učesnicima u saobraćaju da budu pažljivi, da poštuju saobraćajne propise i koriste zaštitnu opremu. Inače, Agencija za bezbednost saobraćaja organizuje i sprovodi seminare usmerene na unapređenje praktičnih znanja i veština instruktora vožnje i ispitivača „A” kategorije. Tokom 2021. godine u 17 termina, na 6 različitih lokacija na teritoriji Republike Srbije, 200 polaznika pohađalo je ovaj vid obuke, tokom 2022. još 212 licenciranih kadrova, u 2023. godini nastavljaju se obuke za oko dve stotine instruktora.
Koncentracija i predviđanje

Takođe, veoma je važno predviđanje ponašanja drugih učesnika u saobraćaju. Vozači putničkih vozila često i ne primete vozače motocikala i mopeda. Čak i kada primete, postoji verovatnoća da ne mogu uvek pravilno da procene brzinu kretanja motocikla i način reagovanja vozača, a njihove odluke mogu direktno doprineti nastanku nezgode. Ovo posebno važi u uslovima gustog saobraćaja i raskrsnicama.

Trebalo bi voditi računa o tome da vozači automobila zbog tzv. mrtvih uglova nemaju u svim situacijama najbolju preglednost i izbegavati rizike obilaženja sa desne strane, ili paralelne vožnje u visini zadnjih vrata ili prtljažnika. Pazite na iznenadne promene pravca i brzine ostalih učesnika u saobraćaju. Predviđanje potencijalno opasnih situacija u saobraćaju je nešto po čemu se odlični vozači izdvajaju u odnosu na prosečne.

Poseban oprez noću

Vožnja noću sa sobom nosi svoje izazove i posebno je opasna. U noćnim uslovima nastojte da vozite sredinom puta kad god je to moguće. Ako se krećete bliže ivicama kolovoza, bićete manje uočljivi. Pride, asfalt  na takvim mestima često može da bude vlažniji i klizaviji. Kada pretičete, trudite se da svaki put „blicnete” farovima – imajte na umu da se u takvim situacijama lako možete naći u „mrtvom uglu” vozačima automobila i često ste za njih nevidljivi uprkos svetlima.

Očistite motocikl pre vožnje, ali ne da biste uživali u njegovom izgledu, već da biste bili sigurni da pokazivači pravca i poziciona svetla nisu prigušena blatom i prljavštinom i da pravilno svetle.

UPOZORAVAJUĆA STATISTIKA

Vozači motocikala učestvuju u više od 1.000 saobraćajnih nezgoda tokom cele godine, uključujući i zimske mesece, a najugroženiji su od maja do septembra

- Tokom 2022. život je izgubilo 42 vozača i 3 putnika na motociklu i 18 vozača mopeda, a teško je povređeno 326 vozača i 36 putnika na motociklu, kao i 102 vozača i 6 putnika na mopedu, iznosi upozoravajuće podatke za proteklu godinu Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije i dodaje da je u ovoj godini, u prva četiri meseca, poginulo 9 vozača motocikla i 2 vozača mopeda (ukupno 11), a teško je povređeno 56 vozača i 2 putnika na motociklu i 19 vozača mopeda (ukupno 77 lica).Zanimalo nas je i kakav je odnos između broja stradalih kao i teško povređenih motociklista u naselju i na otvorenom putu. Od ukupno 45 poginulih lica na motociklu u 2022. godini u saobraćaju, 23 osobe su poginule u naselju (51%). Međutim, za prva 4 meseca ove godine, od ukupno 9 poginulih lica na motociklu, 6 je poginulo van naselja (67%). Kada je reč o saobraćajnim nezgodama sa teško povređenim licima na motociklu, najveći broj događa se na putevima u naselju. Od ukupno 362 teško povređena lica na motociklu u 2022, 243 osobe su zadobile teške povrede u naselju (67%), a tokom prva 4 meseca 2023, od ukupno 58 teško povređenih lica, 44 su teško povređena na putevima u naselju (76%), navodi Lakićević. Vozači moraju biti svesni da su i mopedi posebno rizična kategorija u saobraćaju. Ukoliko se posmatraju lica na mopedu, od ukupno 18 poginulih u 2022. godini, 10 je nastradalo van naselja (56%), međutim u prva 4 meseca ove godine oba lica poginula su u naselju (100%), kaže pukovnik policije Lakićević i ističe podatak da se,  kao i kod vozača motocikla, najveći broj nezgoda sa teško povređenim vozačima mopeda događa na putevima u naselju. Od ukupno 108 teško povređenih lica na mopedu u 2022. godini, 92 su zadobila teške povrede u naselju (85%). Tokom prva 4 meseca 2023. godine, od ukupno 19 teško povređenih lica na mopedu, 17 je teško povređeno na putevima u naselju (89%).

Motocikli obično imaju i dosta sjajnih površina, koje takođe, kada su osvetljene, pojačavaju vidljivost. Ako vaša jakna ili kombinezon nemaju na sebi reflektujuće detalje, obucite svetloreflektujući prsluk. Ako ste prilikom skretanja prinuđeni da koristite signale rukom, budite sigurni da na rukavu ili rukavici imate neki svetloreflektujući detalj.

Na skupu organizovanom povodom početka sezone dvotočkaša, predstavnici AMSS, MUP-a i Agencije za bezbednost saobraćaja, uputili su apel svim učesnicima u saobraćaju da budu pažljivi, da poštuju saobraćajne propise i koriste zaštitnu opremu
Kritične situacije i tipične greške

Izbegavajte česte, nagle i brze promene saobraćajnih traka. Pravilno i pravovremeno signalizirajte svaku sledeću radnju u saobraćaju i trudite se da uvek pribegavate defanzivnoj vožnji. Ne pretičite kolone vozila i nipošto nemojte to raditi u raskrsnicama ili neposredno ispred njih. Imajte na umu da je brzina jedan od najčešćih faktora rizika stradanja motociklista. Nikako ne sedajte za upravljač ukoliko ste umorni ili pod stresom, jer je za učestvovanje u saobraćaju, a pogotovo za vožnju motocikla, neophodna maksimalna koncentracija u svakom trenutku.  

Redovno kontrolišite motocikl

Što češće proveravajte u kakvom su stanju vaši pneumatici. Kontrolišite pritisak u njima, ali i to koliko su pohabani. Istrošeni pneumatici ostvaruju slabiji „grip” i povećavaju mogućnost da dođe do pada. Nemojte zaboraviti ni da povremeno proverite stanje kočnica u servisu.
Zamke klizavog kolovoza

S obzirom na to da su oslanjanje i dodir sa podlogom jedni od najvažnijih činilaca za bezbednu vožnju, ne samo motocikala, ali posebno njih, od velike važnosti za bezbednost je voditi računa da se najveći broj nesreća u kojima učestvuju dvotočkaši događa na lokalnim putevima u krivinama. Što zbog nagiba i brzine, što zbog neiskustva, ali i precenjenih sposobnosti vozača. Uz to, na takvim putevima vrlo često ima prljavštine na podlozi, peska ili blata koje nanose traktori, posebno tokom prolećnih i jesenjih radova. U takvim uslovima motocikl vrlo lako proklizne pri kočenju ili nekom manevru. I u doba dana kada je sunce nisko tokom jutra ili u predvečerje, treba znati da vas vozači slabije opažaju i pored toga što imate upaljena svetla, jer ste u „kontra lihtu”.

Fotografije: 
AMSS