Aktuelno
/
Izmene saobraćajnih propisa
AKTUELNO | Izmene saobraćajnih propisa

Električni trotineti uskoro na meti

Uroš Dedić
12/1/2023
Aktuelno
Saobraćaj

Pripremljen je nacrt izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima gde se po prvi put zakonski uređuje korišćenje električnih trotineta, ali i drugih sličnih prevoznih sredstava koja spadaju u takozvanu kategoriju mikromobilnosti. Procenjuje se da u ovom trenutku u našoj zemlji ima više od 200.000 prevoznih sredstava iz ove kategorije – kakva pravila i ograničenja očekuju korisnike pomenutih vozila?

U Srbiji je poslednjih godina naglo porastao broj električnih trotineta. Njihova upotreba još uvek nije regulisana kako bi trebalo da bude, jer prema važećem Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, lica koja upravljaju električnim trotinetima tretiraju se kao pešaci, kao i lica na rolerima i skejtbordovima. U skladu sa time, na njih se primenjuju odredbe zakona koje regulišu kretanje i obaveze pešaka u saobraćaju. Međutim, ovi dvotočkaši kreću se i kolovozom – gde su prespori, i trotoarom – gde su prebrzi, pa time predstavljaju opasnost i za vlasnike, ali i za druge učesnike u saobraćaju, posebno za pešake i decu.

Zbog toga je bilo za očekivati da dođe do izmene propisa i da ova problematika na drugačiji način bude stavljena u zakonski okvir. Kako saznajemo, radna grupa je već izradila nacrt novog zakona, a šta bi to trebalo da znači, odgovore smo potražili od MUP-a Republike Srbije.

Kretanje električnim trotinetima po trotoarima biće dozvoljeno samo gde nema biciklističkih staza, uz ograničenje brzine na 5 km/h

Definicija električnih trotineta

– Nacrt Zakona električne trotinete svrstava u grupu lakih električnih vozila, koja predstavljaju vozila sa najmanje dva točka, sa mehaničkim upravljačem, čija snaga elektromotora nije veća od 0,6 kW, čija najveća konstruktivna brzina ne prelazi 25 km/h i čija masa praznog vozila ne prelazi 35 kg. Trotineti koji premašuju bilo koji od navedenih kriterijuma neće se smatrati vozilom koje može učestvovati u saobraćaju na putu, a isključivi razlog jeste bezbednost korisnika ovih vozila, ali i ostalih učesnika u saobraćaju, ističe Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije i iznosi podatak da je predloženo da vozač električnog trotineta može biti lice sa navršenih 14 godina. – Podsećamo da je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima propisano da u saobraćaju na putu ne sme da učestvuje prevozno sredstvo koje zakonom nije određeno kao vozilo. Ukoliko električni trotinet premašuje tehničke karakteristike koje su dozvoljene za lako električno vozilo ili drugim rečima, ako ne predstavlja vozilo u smislu Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, policijski službenik isključiće iz saobraćaja takvo prevozno sredstvo, upozorava pukovnik Lakićević.

Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije

Po kolovozu samo kao pešaci

Inače, možda i najvažnije pitanje kada je reč o električnim trotinetima, odnosi se na to gde će sve moći da se kreću, jer u praksi su se mogli videti na gotovo svim saobraćajnim površinama, od pešačkih zona, trotoara, biciklističkih staza, do kolovoza na putevima u naselju i van naselja.

Puna sloboda kretanja električnim trotinetima će biti omogućena na biciklističkim stazama

– Radna grupa koja je radila na izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima saglasila se da su primarne površine na kojima se mogu kretati trotineti one površine koje koriste i biciklisti. To su, dakle, biciklističke staze, biciklističke trake i pešačko-biciklističke staze. Isključivo ukoliko ne postoji mogućnost kretanja biciklističkom stazom, biciklističkom trakom ili pešačko-biciklističkom stazom, vozači električnih trotineta mogu koristiti pešačku stazu, pešačku zonu ili trotoar. U tom slučaju, dužni su da postupaju sa naročitom opreznošću prema pešacima i ne smeju ometati kretanje pešaka, a na ovim površinama moraju se kretati brzinom kretanja pešaka, a najviše 5 km/h. Ukoliko sva prethodno pomenuta saobraćajna infrastruktura nije dostupna, vozači električnih trotineta smeju da se kreću kolovozom, ali isključivo na putu na kojem je brzina ograničena na najviše 30 km/h, kaže pukovnik Lakićević.

Međutim, ukoliko vozačima električnih trotineta nije dostupna nijedna od pomenutih saobraćajnih površina, Radna grupa za pripremu novog Zakona zauzela je stav da oni mogu učestvovati u saobraćaju kao pešaci, tj. moraju nositi ili gurati električni trotinet.

KACIGA (NI)JE OBAVEZNA

Izmene zakona predviđaju da korisnici električnih trotineta pod određenim uslovima budu u obavezi da nose zaštitnu opremu

– Nacrtom Zakona predviđeno je obavezno korišćenje zakopčane zaštitne biciklističke kacige za vozače električnih trotineta mlađih od 18 godina. Pored toga, svi vozači električnog trotineta, bez obzira na uzrast, moraju uvek nositi svetloodbojni prsluk kada se kreću kolovozom, osim u zoni usporenog saobraćaja, dok na drugim površinama obaveza nošenja svetloodbojnog prsluka ili reflektujuće materije postoji noću i u uslovima smanjene vidljivosti, pojašnjava načelnik Uprave saobraćajne policije.

MOGU BEZ SVETLOSNE SIGNALIZACIJE?

U ovom trenutku nije propisana obaveza vozača električnog trotineta da koristi belo svetlo na prednjoj strani i crveno svetlo na zadnjoj strani trotineta, međutim javna rasprava traje do 15. januara, nakon čega će biti definisan konačan tekst nacrta Zakona.

KONTROLA BRZINE

Propisana ograničenja brzine kretanja električnih trotineta, pre svega na pešačkoj infrastrukturi, data su sa ciljem generalne prevencije. Međutim, u saobraćajnoj policiji navode da već sada poseduju tehničke kapacitete koji omogućavaju merenje brzine i dokazivanje prekršaja, te napominju da će se u slučajevima saobraćajnih nezgoda postupkom veštačenja dokazivati brzina kretanja svih učesnika u nezgodi, uključujući i električne trotinete.

Fotografije: 
AMR