Saveti
/
Ulje u menjaču
Saveti | Ulje u menjaču

Prenos traži podmazivanje

AMR
11/4/2024
Saveti

Priča o uljima u menjačima nije tako često aktuelna, ali je u određenim slučajevima izuzetno važna kada je u pitanju redovno održavanje vozila i smanjenje rizika od mogućih kvarova izazvanih pogrešnim izborom ulja, ili preskakanjem zamene. U čemu se ovaj postupak razlikuje kod ručnih i automatskih menjača i kada možete sami obaviti ovaj zahvat?

Gotovo svima je poznata činjenica da je za održavanje automobila u ispravnom stanju neophodno uredno servisiranje, a pre svega redovno menjanje ulja u motoru, filtera ulja i filtera vazduha. Ulje je lubrikant koje utiče na dugovečnost agregata i smanjuje trenje koje se javlja prilikom pokretanja vitalnih delova motora, poput „radilice”, klipova, ležajeva, bregastog vratila, stubića ventila... Diskusije oko izbora odgovarajućeg ulja, perioda zamene i slično, veoma često se vode među „stručnjacima” na forumima i društvenim mrežama, ali kada ste čuli polemiku o uljima za podmazivanje menjača – automatskih ili klasičnih, odnosno manuelnih?

Verujemo retko kada. Kao za motor, proizvođači uglavnom propisuju vremenski interval u kojem bi trebalo promeniti i ulje u menjaču – pre svega na automatskom, dok na manuelnom nije isti slučaj.

Automatici

Kada su u pitanju automatski menjači, obično je ulje potrebno promeniti između 60 i 100 hiljada kilometara, s tim da se tada kod automatika radi kompletan servis menjača, i to je dosta složeniji proces od puke zamene ulja. Obično se menjaju filter ulja i dihtung kartera, a čisti se i hidraulično-ventilski blok. S obzirom na to da je promena ulja u automatskim menjačima složen proces, može se obaviti isključivo u servisu i po strogim standardima proizvođača. Zbog svega navedenog, ali i zbog toga što prolongiranje ili preskakanje servisiranja automatskog menjača može dovesti do skupih kvarova, trebalo bi voditi računa i na vreme obaviti taj posao. Interesantno je i to da određeni proizvođači nemaju definisan servisni interval, odnosno ne propisuju servis automatskog menjača. Takav je slučaj sa Sitroenom i Pežoom – kod većine modela francuskih marki redovan servis automatskog menjača nije potrebno raditi. Isti je slučaj i sa automatskim menjačima Audija i Folksvagena, dok se kod DSG menjača sa dvostrukim kvačilom servis radi na 60.000 kilometara. I kod Fordovih automatika nema preporučenog intervala zamene ulja, a izuzetak je šestostepeni Powershift sa duplim kvačilom (60.000 km).

Manuelni menjači

Kada se radi o „manuelcima”, odnosno ručnim menjačima, zamena ulja je daleko jednostavnija. Nije mali broj vlasnika automobila, posebno u unutrašnjosti i prigradskim naseljima koji imaju uslove da sami obave tu operaciju. Za razliku od zamene ulja u motoru, gde je potrebno samo promeniti filter i odviti čep na dnu kartera, prilikom zamene ulja u menjaču čepovi nisu lako dostupni i potreban je kanal, ili dizalica, uz odgovarajući ključ. Što se tiče intervala, tek tu ne postoje neki ustaljeni standardi, već je ulje u menjaču potrebno menjati u zavisnosti od načina i uslova vožnje. Najčešće je to na 100–150.000 km, a najbolje je zameniti ulje kada menjate set kvačila. Ukoliko svoje vozilo koristite za transport težih tereta, na lošijim putevima i terenu, znajte da se i sklopovi u menjaču više opterećuju i da je preporučljivo češće menjanje ulja. U takvim uslovima zupčanici podnose veće opterećenje i više se zagrevaju, a visoke temperature utiču na kvalitet ulja i njegov viskozitet, pa s vremenom opada efikasnost podmazivanja. Ovo posebno važi za dizel agregate koji imaju snažan obrtni moment koji se prenosi preko menjača i kvačila i opterećuje ih znatno više nego benzinski motori, ali i za sportske automobile, jer se pri većim brzinama zupčanici i delovi u menjaču znatno više zagrevaju i habaju. Proizvođač propisuje tačnu količinu ulja, kao i njegov viskozitet, u zavisnost od modela, snage motora, kao i broja stepena prenosa. Nije isti kapacitet menjača sa četiri i šest brzina, ili automatskih menjača. O svemu tome trebalo bi voditi računa, pa ako već odlučite da sami menjate ulje, nemojte to činiti, a da niste proverili koliko litara ulja je potrebno sipati i koje gradacije.

Fotografije: 
Adobe Stock