U F1 stilu: Pet stvari koje niste znali o Ferrariju F50!
U godini u kojoj proslavlja tri decenije od premijere F50 i dalje predstavlja uzor rivalima i reper koji nije nemoguće dostići. To potvrđuje i status, jer je za legendarni Ferrari danas potrebno izdvojiti astronomskih 5,5 miliona evra!
Period devedesetih godina na automobilskoj sceni obeležili su superautomobili. Prvi među jednakima tradicionalno je bio Ferrari, čiji je znak Cavallino Rampante obavezivao na superiornost, u svakoj prilici.
Nakon modela F40 koji je vodio svojevrsni rat sa Porscheom 959 inženjeri i dizajneri kompanije Ferrari morali su da pronađu način da u svim kategorijama unaprede savršenstvo. A to nikada nije bio jednostavan zadatak…Ipak to im je uspelo za rukom, pa je F50 potvrdio dominaciju italijanskog brenda.

U centrali su za ultimativni model izabrali jedinstveni pristup: prenošenje F1 osećaja na ulice. Iako je bio legalan za vožnju u redovnom saobraćaju, Ferrari F50 ni po jednom kriterijumu zapravo nije bio standardni automobil.
F50 je stvoren za pedesetu godišnjicu kompanije!
Nakon istorijskog tandema, modela 288 GTO i F40, na pedesetu godišnjicu automobilske kompanije Ferrari, predstavljen je i F50, čije je ime omaž značajnom datumu u fabričkoj istoriji. Prestavljen je u Ženevi, pred samim kremom automobilskog sveta. Očekivanja su, poput cene, bila velika!

U skladu sa duhom vremena F50 je imao puristički pristup visokim performansama pa nije imao servo upravljač, servo kočenje i ABS ali je koristio sofisticirane kompozitne materijale, tehnologiju konstrukcije i aerodinamiku u stilu F1.
Dizajn je potpisao ugledni studio Pininfarina
Klinasti dizajn aerodinamične karoserije je potpisao renomirani studio Pininfarina koji je sredinom devedesetih stvorio izuzetno efikasnu kreaciju. U ovakvom automobilu je sve podređeno performansama, pa prirodno nema previše mesta za kompromise koji bi doprineli smanjivanju voznih karakteristika. Dizajnerski studio je pre svega imao zadatak da unapredi furiozna ubrzanja a ne da mu obezbedi mesto u muzeju. U tome je i uspeo, što ne znači da F50 nije bio privlačan automobil, naprotiv!

S tim u vezi, atraktivni F50 je bio otvoreni dvosed sa zanimljivom targa konfiguracijom i tvrdim krovom koji se po potrebi mogao skinuti. Niska i široka karoserija je najčešće bila lakirana u crvenu boju, tačnije u nijanse Rosso Corsa i Rosso Barchetta. Ostalima je na raspolaganju bila Giallo Modena žuta, Nero Daytona crna i Argento Nürburgring siva. Pomenute tri opcije su danas i najređe.
Ferrari F50 je koristio V12 iz Formule 1
Ferrari F50 je pokretao atmosferski V12 motor zapremine 4,7 litara sa pet ventila po cilindru. U pitanju je verzija agregata iz bolida Formule 1 koji su 1990. godine vozili majstori zanata, Prost i Mansell (Ferrari 641).

Maksimalna snaga je prema katalogu bila 520 „konja“ pri 8.500 obrtaja u minutu, dok je za prenos pomenute snage bio zadužen šestostepeni manuelni menjač. Moćan zvuk se podrazumevao!
F50 nastupa u klubu 4 sekunde
Zahvljujući aerodinamici i pomenutom V12 motoru ubrzanje od 0 do 100 km/h trajalo je tek 3,87 sekundi, što je i danas, tri decenije kasnije, respektabilan broj! Ništa manje dominantan F50 nije bio ni na terenu maksimalne brzine koja je iznosila čak 325 km/h.

Krug na fabričkoj test stazi Fiorano F50 je prešao za 1 minut i 27 sekundi, što je za 2,6 sekunde bolji rezultat od Ferrarija F40 u čije je cipele morao da uđe. Inženjeri su mogli da odahnu, jer je domaći zadatak bio ispunjen...
Ferrari F50 je bio miljenik VIP ličnosti
Budući da je u periodu od 1995. do 1997. napravljen u seriji od svega 349 primeraka Ferrari F50 je danas ekstremno redak i veoma, veoma vredan kolekcionarski plen. Tom statusu dodatno doprinose i VIP ličnosti u čijim se toplim garažama nalazi dobar deo produkcije…
{{related-post-1}}
Zna se da su ključeve modela F50 u nekom trenutku posedovali kolekcionari različitih profila: dizajner Ralf Loren (Ralph Laurent), muzičar Rod Stjuart (Rod Stewart) i američki bokser Majk Tajson (Mike Tyson).
Danas je praktično nemoguće doći do primerka serije F50, pa je za jedini model na evropskim oglasnicima neophodno izdvojiti čak 5,5 miliona evra!
društvenim mrežama