Prikrivena vatra
„Formentor” sa 310 KS i oznakom VZ, koja je zapravo skraćenica španske reči Veloz (brzina), ističe se kao sportski krosover namenjen onima koji žele da uživaju u snažnom i brzom, odnosno prostranom i funkcionalnom automobilu
Modeli španske marke Kupra su u dva navrata bili na našem testu, a za one manje upućene još jednom ćemo napomenuti da je reč o predstavnicima novopečene španske marke, koja je iz sportskog ogranka pod okriljem Seata izdvojena u zaseban brend. Kupra je, kao i Seat, punopravni član Folksvagen grupacije i shodno tome njeni puleni dosta toga dele sa mnoštvom drugih automobila sa znakom Folksvagena, Audija, Škode... Međutim, posebnost modela iz fabrike u Martorelu je u tome što su oni prepuni mladalačkog duha i svojim oštrim dizajnom, odnosno sportskim duhom, unose svežinu na tržište. Kao takvi, Kuprini automobili su pre svega interesantni delu publike koja traži nešto novo i drugačije.
Čitaoce naše Revije sa „kuprom formentor” upoznali smo prošle godine, kada smo na testu imali najpopularniju benzinsku verziju – 1.5 e-TFSI sa 150 KS. Ponovo je sa nama model sa benzinskim motorom, ali među njima postoji bitna razlika. Sada se družimo sa punokrvnim sportskim „formentorom VZ”, a dodatna dva slova u imenu aludiraju na „veloz”, što na španskom jeziku znači brzina. U najkraćem, radi se o sportskom krosoveru koji deli tehnička rešenja sa najsnažnijim „golfom R” – pokreće ga 2.0 TSI motor od 310 konjskih snaga u kombinaciji sa sedmostepenim DSG menjačem i 4Drive pogonom na sve točkove.
Ovo je, dakle, specifično oblikovan, funkcionalan automobil visokih performansi, koji „puca” od snage, iako izgledom to ne potencira u velikoj meri. Karoserija je spuštena za 15 mm i opelemenjena ponekim detaljima kao što su, recimo, karbonska kućišta spoljnih ogledala. Tu su i posebni točkovi od 19 inča i veliki perforirani diskovi sa Brembo kočnicama i par dvostrukih završetaka izduvnog sistema. Više od toga i nije bilo potrebno da bi se formirala atraktivna celina dostojna sportskog modela, jer „kupra formentor” i u svom izvornom obliku donosi primetnu oštrinu.
Ta mustra je prenesena i u enterijer gde dominiraju integralna, sportski profilisana sedišta presvučena kožom. Nekih drugih autentičnih detalja gotovo i da nema, ali je i to sasvim dovoljno da se stekne utisak boravka u jednom kvalitetnom i dobro stilizovanom ambijentu. Tome doprinosi i digitalizacija, atraktivno ambijentalno osvetljenje u više boja, kao i par ekrana. Jedan od njih je u službi instrument-table, a drugi za pristup različitim informacijama i funkcijama – od navigacije, zabave, do podešavanja klima-uređaja i modova vožnje. Odlična grafika i brz interfejs čine dopadljivim Kuprin multimedijalni sistem, ali stoji zamerka da za neke opcije klima-uređaja, one koje se inače koriste često, takoreći na svakodnevnom nivou, mora duboko „zaroniti” u nekoliko menija ispod površine. Srećom, podešavanje temperature je na dodir od vozača i suvozača, ali površine osetljive na dodir za kontrolu tih funkcija nisu baš intuitivne na dodir, pa sve to traži izvestan period navikavanja.
Nasuprot tome, za pohvalu je to što je unutrašnjost veoma upotrebljiva za jedan automobil dug oko 4,5 metara. Ne manjka joj ni sportskog duha, iako ne bi bilo na odmet da ima malo više autentičnih detalja. Funkcionalan kokpit omogućuje sasvim dovoljno prostora za četiri odrasla putnika, a dubok prtljažnik pravilnog oblika je podoban za putovanje na godišnji odmor sa porodicom, kada treba spakovati više prtljaga, uključujući i „mali milion” dečjih stvari.
Kada vozite decu uvek treba biti posebno oprezan i u takvim okolnostima nije preporučljivo ispitivanje vrućih performansi ovog automobila. Ubrzanje od 0 do 100 km/h za manje od 5 sekundi i brutalna kočenja treba ostaviti za stazu ili neke druge trenutke kada ste sami i želite sebi dati malo oduška. Zbog toga se „kupra formentor VZ” kao porodični sportski krosover ponaša sasvim pitomo u normalnom i eko-režimu vožnje i apsolutno ničim ne otkriva svoj potencijal. Utisak u vožnji jeste da je u pomenutim modovima „gas” toliko zavrnut da raspolažete sa bar stotinak konja manje. Motor i menjač su odlično usaglašeni pa ćete već pri 40 km/h voziti u četvrtom, a pri 60 km/h u šestom stepenu prenosa. Sa takvim tempom možete preći 100 km u gradu a da ne potrošite više od 10–11 litara benzina, dok se na otvorenom prosek kreće oko 8 litara. Od modova vožnje na raspolaganju je i Off-Road, kada 4x4 sistem više angažuje zadnje točkove, smanjuje tvrdoću amortizera kako bi se oslanjanje olabavilo, a prenos snage dozira tako da umanji proklizavanje na neravnoj i klizavoj podlozi. To ne znači da je ova „kupra” osposobljena za probijanje kroz bespuća i osvajanje surovih vrleti, ali sa klirensom od 18 cm i 4Drive pogonom bez problema može na kratko silaziti sa puta ili voziti makadamskim drumom.
Međutim, pravu narav ovaj automobil iskazuje prelaskom u Sport ili Cupra mod. Tada ubrzanja postaju žustrija, menjač „šalta” pri višim obrtajima, a sintetički zvuk motora, koji do kabine dopire preko zvučnika, postaje intenzivan. Nekima je možda i previše navalentan i veštački, ali ne može se osporiti da njegova melodija podseća na V8 agregate.
Ogromni Brembo diskovi su promera 370 mm napred i 340 mm nazad. Sa impresivnom lakoćom obuzdavaju automobil težak više od 1,6 tona, a doziranje kočione sile je u svakom filigranski precizno
Naravno, ni mi nismo odoleli da u Kupra modu isprobamo sav potencijal turbomotora sa 310 KS, koje oslobađa u opsegu od 5.450 do 6.400 obrtaja, uz maksimalni obrtni moment od 400 Nm pri 2.000–5.450 o/min. To u praksi znači da je u svakom trenutku dostupan ili maksimalni obrtni moment ili maksimalna snaga. Jedinu senku baca izražena turbo rupa. Rečju, eksplozivnost motora nije baš onakva kakvu biste očekivali od jednog ovako snažnog automobila. Drugim rečima, kada stisnete pedalu gasa do kraja, uvek će uslediti kratka, ali primetna zadrška prilikom međuubrzanja.
I od toga nikako ne možete da pobegnete, bilo da ste „potegli” sa 2000 obrtaja ili sa 5.000 o/ min. A kada proleti taj trenutak dok turbo punjač ne počne da radi svoje, „kupra formentor” silovito kreće da ubrzava i pretvara se u pravi vihor na točkovima. Pri tome, preciznost upravljanja i stabilnost u zavojima drži na visokom nivou. Nema neprijatnog naginjanja, a odličan balans je posledica i standardne dinamičke kontrole šasije sa elektronskom kontrolom rada amortizera. Ovaj sistem poboljšava prianjanje točkova, dok pogon na sve točkove minimizira tendenciju podupravljanja i dozvoljava da pri izlasku iz zavoja ranije započnete sa dodavanjem gasa. U takvim situacijama elektronski kontrolisan centralni diferencijal propušta deo snage na zadnje točkove, dok prednji diferencijal sa ograničenim proklizavanjem omogućuje da više snage dođe do točka sa boljim prianjanjem. Ipak, ažuran ESP sistem donekle sputava to ranije dodavanje gasa i začudilo nas je da iako elektronska kontrola stabilnosti nudi i sportski režim rada, ona ostaje u normalnom režimu čak i u Kupra modu. Dakle, potrebno je prebaciti ESP u sportski režim, a ko želi da se potpuno oslobodi elektronskih stega, to može učiniti tako što će isključiti kontrole proklizavanja i stabilnosti. Čak i tada „formentor VZ” ostaje pitom i lako se kontroliše. Ipak, sa sportskog aspekta vožnje možda i najsnažniji utisak ostavljaju fenomenalne Brembo kočnice. Sila kočenja se u svakom trenutku precizno dozira, zaustavljanje je izuzetno efikasno i ostaje postojano čak i kada su kočnice duže vreme opterećene.
Ekran ispred vozača kombinuje spektar korisnih informacija, tako da instrument-tabla nikada ne može da dosadi
A na prvi pogled nekima će se možda učiniti da je ovaj automobil najviše opterećen cenom – 54.000 evra, koliko košta testirani primerak, nije malo novca, ali zapravo cena je jedan od aduta koji idu u prilog „formentoru VZ”. Za pomenuti novac teško da ćete naći funkcionalniji automobil sa takvim performansama!
„Formentor VZ” je dostupan i sa motorom od 245 KS i pogonom na prednje točkove, a slabija verzija ima početnu cenu 39.441 evro
Benzin / Automatski
Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 4Drive
Cena: od 45.124 evra
društvenim mrežama