ADAC
/
Test zimskih pneumatika R17
ADAC | Test zimskih pneumatika R17

Izdatak više, ali briga manje

AMR
3/11/2023
ADAC

Test nemačkog ADAC-a ovoga puta daje uvid u to kako se na snegu, ledu, na mokrom ili suvom i po mraznom vremenu ponašaju popularni modeli zimskih pneumatika u dimenziji 225/45 R17. Četiri veoma izbalansirana modela imaju ocenu „dobro”, 11 je dobilo „zadovoljavajuće”, dok je jedan model u potpunosti podbacio

U periodu od 1. novembra do 1. aprila, po zakonu morate imati na vozilu sva četiri zimska pneumatika, ukoliko na kolovozu ima snega ili leda. Ipak, imajte na umu da nije preporučljivo čekati snežne padavine da biste ih montirali, jer letnji pneumatici gube optimalna svojstva čim se temperatura vazduha spusti na 7 stepeni. U takvim uslovima oni daju slabije prianjanje i imaju duži kočioni put.

Dakle, sada je definitivno vreme za zamenu pneumatika. Ukoliko koristite M+S ili gume za sva četiri godišnja doba, niste u zakonskoj obavezi da to učinite, ali ako vam predstoji nabavka novih pneumatika svakako je preporuka da se opredelite za klasične zimske gume, jer imaju znatno bolje performanse. Ponuda na tržištu je izuzetno bogata i verujemo da mnogi imaju dilemu koji pneumatik odabrati. U prošlom broju smo preneli ADAC-ov test 16 zimskih pneumatika u dimenziji 205/60 R16, a sada je došlo na red da se pozabavimo pneumaticima koji su za broj veći i skuplji. Reč je o dimenziji 225/45 R17. Iako se raznolikost i veličina dimenzija guma za nova vozila stalno povećavaju, zimske „sedamnaestice” u brzinskoj klasi H do 210 km/h su i te kako popularne – kako u segmentu letnjih, tako i zimskih guma. Odgovaraju kompaktnim vozilima nižeg srednjeg ranga kao što su Opel Astra ili VW Golf, ali isto tako „pašu” i modelima srednje klase kao što su VW Pasat, Peugeot 508, Mazda 6...

Kvartet u vrhu

Najmanje četiri pneumatika na test vozilu VW Golf pokazalo se posebno dobro izbalansiranim i stoga se mogu ukupno oceniti kao „dobro”, navodi ADAC. Međutim, ovi modeli postižu „pikove” u različitim kriterijumima i to je razlog više da pregledate tabelu i prostudirate detaljne ocene. Na taj način ćete lakše steći uvid u to koji od njih bi najviše odgovarao vašim potrebama. Recimo, Continental Wintercontact TS 870 postiže ravnotežu između odličnih performansi vožnje i najboljeg mogućeg uticaja na životnu sredinu sa vrhunskim ocenama na zimskim i mokrim putevima.

Ponašanje na snegu jeste izuzetno važno za zimske pneumatike, ali se ni druge karakteristike ne zapostavljaju prilikom ocenjivanja

Bridgestone Blizzak, koji je generalno „zadovoljavajući”, dosta je dobar na mokrom, ali u ovoj dimenziji se relativno loše ponaša na snegu i ledu. Michelin Alpin 6 i Goodyear Ultra Grip Performance + su prikazali slične performanse i oba su ocenjena sa „dobro”. „Francuz” je odneo prednost samo u pogledu ekoloških performansi. Stvar je u tome da ima veću predviđenu kilometražu – 61.000 km spram 54.400 km. Sa sličnom, velikom kilometražom, kao i dobrim ekološkim balansom, Dunlop Winter Sport 5 se takođe penje na pobednički podijum uprkos nekim slabostima na mokrom.

Širok izbor srednje klase

U velikoj grupi od čak 11 pneumatika sa ocenom „zadovoljava”, lični profil vožnje igra još veću ulogu u izboru nego što je to slučaj kod pneumatika sa ocenom „dobro”. Ovde postoje modeli koji prikazuju neke slabosti na suvim, mokrim ili zimskim putevima, ali se dobro ponašaju u pogledu ekoloških performansi. Oni koji su spremni da pređu preko određenih deficita u određenim oblastima, mogu pronaći i pneumatike sa povoljnijom cenom, koji će im odgovarati.

Na suvim putevima, Nokian Tyres VR Snowproof i posebno Pirelli Cinturato Winter 2 i Sava Eskimo HP2 pokazuju jasnije slabosti. Nažalost, Nokian i Sava modeli ne mogu da impresioniraju na mokrom, dok Pirelli poentira i na mokrim i na snežnim putevima.

Na mokrom, već pomenuti Bridgestone Blizzak LM005 postavlja rekord ispred Hankook Vinter i*cept RS3, ali mu izmiče bolji rezultat zbog slabosti na zimskim putevima. Isti slučaj je sa Yokohama BlueEarth-Winter V906, Apollo Aspire KSP Winter i Semperit Speed Grip 5.

Što se tiče trajanja gume, sa predviđenom kilometražom od 36.100 kilometara i visokim habanjem, Bridgeston Blizzak je fenjeraš, odnosno na začelju u pogledu ekoloških performansi. U ovoj veličini, Kumho Wintercraft postavlja standard sa 64.000 kilometara – što je više čak i od modela Michelin Alpin koji je poznat kao otporan na habanje (61.000 km).

Usamljeni „Poljak” na začelju

Na dnu tabele je Kormoran Snow. Pored najlošijih performansi na suvom, ovaj poljski pneumatik isporučuje i najlošije karakteristike na mokrom u testu. Najbolji primer za to daju rezultati kočenja: na mestu gde je test vozilo sa Hankook Vinter i*cept već parkirano, sa montiranim Kormoran pneumaticima proći ćete brzinom od oko 36 km/h! I nadamo se da nećete naleteti na bilo šta u hitnom slučaju... Sa najgorim rezultatima u uzdužnom i poprečnom akvaplaningu, kao i niskim nivoom prianjanja, ranim nedovoljno upravljanjem i preupravljanjem u uglovima staze za upravljanje na mokrom, guma se može klasifikovati samo kao „loša”. Ne pomaže ni to što je guma nudila daleko najbolje performanse na terenu na snegu.

Link tabele gum

Fotografije: 
ADAC i Adobe Stock